Bár a főképviselő elnököl az EU külügyminiszteri ülésein és képviseli az uniót a G7 és G20 külügyminiszteri ülésein, a hangzatos cím ellenére viszonylag kevés hatalommal rendelkezik – mutat rá a Politico brüsszeli hírportál. Ennek ellenére főleg a kisebb országok politikusai jó lehetőséget látnak benne, de olyanok is kacsintgatnak felé, akiknek hazájukban véget érhet a politikai pályafutása.
Az uniós „táncrend” szerint mivel az Európai Bizottság elnöki pozícióját valószínűleg a legnagyobb erő, az Európai Néppárt (EPP) jelöltje kapja, a tanácsét pedig várhatóan a szocialisták, a külügyi főképviselői posztra a Renew tagjait látja legvalószínűbbnek a brüsszeli hírportál, amely több lehetséges jelöltet is felsorolt.
Közülük az első helyre Kaja Kallas észt miniszterelnököt tette, aki a lapnak nyilatkozó bennfentesek szerint Emmanuel Macron francia elnök támogatását is élvezi. Ellene szól azonban, hogy nem minden tagállamnak tetszik az általa képviselt erősen oroszellenes álláspont, és tartanak attól, hogy az orosz–ukrán háború fényében a világ többi részét elhanyagolná.
Az esélyesek közé számíthat Alexander De Croo belga miniszterelnök is, akinek a kormányát valószínűleg elsöpri az EP-voksolással egy időben tartott parlamenti választás. Épp ez nehezíti meg a dolgát: egyáltalán nem biztos, hogy az új kormány őt szeretné majd jelölni uniós biztosi pozícióra, ráadásul akadt már belga a három legfontosabb pozíció egyikén.