Kettős tervet forgathat a fejében Charles Michel, az Európai Tanács elnöke – vonta le a következtetést a Politico brüsszeli hírportál nyolc név nélkül nyilatkozó európai uniós diplomatától, tisztségviselőtől és tagállami tisztségviselőtől kapott információkra hivatkozva.
Az uniós „táncrend” szerint az Európai Tanács elnökének feladata, hogy az európai parlamenti választások után koordinálja a fő tisztségviselők megválasztását megelőző egyeztetéseket. A hírportálnak nyilatkozó bennfentesek szerint azonban Charles Michel arra próbálhatja felhasználni a pozícióját, hogy keresztbe tegyen Ursula von der Leyen jelenlegi bizottsági elnök esetleges újrázásának, akivel legendásan rossz viszonyt ápol.
Az elmúlt öt évben a két politikus közötti cicaharc, a szokásos diplomáciai protokoll sorozatos megsértése, sokszor az egész Európai Uniót járatta le a nemzetközi színtéren.
Sok tagállam aggódik amiatt, hogy Charles Michel nem konstruktív szerepet fog játszani, hanem inkább személyes bosszúhadjáratot folytat
− mondta egy uniós diplomata.
Michel másik célja az lehet, hogy a saját maga részére viszont megkaparintson egy uniós pozíciót: Josep Borrell külügy főképviselő utóda szeretne lenni, de az informátorok ez utóbbira kevés esélyt látnak.
Szerintük ráadásul Michel igyekszik majd egyenként beszélni a tagállami vezetőkkel, ahelyett, hogy egy asztalhoz ültetné őket, ahogy ez általában szokás.
Mint arról beszámoltunk, Charles Michel nem először háborítja fel a brüsszeli tisztségviselőket. Az év elején minden előzmény nélkül hirtelen bejelentette, hogy indul az európai parlamenti választáson, s ezért idő előtt leköszön az Európai Tanács elnöki pozíciójáról. Ezt sokan árulásként értékelték, tekintve, hogy épp akkor hagyta volna el a posztját, amikor annak a legnagyobb a szerepe.
Később ugyanilyen hirtelen visszatáncolt, de ez sem nyerte el mindenki tetszését.
Oké, azt hiszem, vissza kell tennem a pezsgőt a hűtőbe
− kommentálta a hírt egy brüsszeli tisztviselő.
A botrányt botrányra halmozó Von der Leyennek pedig komolyabb gondja is van, mint Michel áskálódása: az Európai Bizottság jelenlegi elnöke mögé még a saját pártcsaládjának tagjai sem állnak be egyöntetűen, így pedig még ha a tanácsban sikerrel jár is,
az Európai Parlamentben nehéz lesz összekaparnia a szükséges 361 szavazatot.
Borítókép: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke (Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)