Az orosz–ukrán háború végső célja a Nyugat szempontjából az Oroszország jelentette fenyegetés megszüntetése, mondta Somkuti Bálint. A biztonságpolitikai szakértő szerint azonban egy ekkora atomhatalmat nem lehet legyőzni.
Az atomfegyverek létezésének indoka az az, hogy akinek van atomfegyvere, azt kívülről nem lehet térdre kényszeríteni annak veszélye nélkül, hogy a konfliktus az egész világot felemésztő világháborúba ne torkolljon.
– hangsúlyozta.
A szakértő szerint így egyetlenegy megoldás lehet csak, ha Oroszország a Szovjetunióhoz hasonlóan felbomlik belülről.
Ehhez korábban társadalmi, ideológiai, gazdasági és számos egyéb ok is vezetett, ezt azonban a mostani orosz vezetés jól felismerte, és Vlagyimir Putyin többször is beszélt arról, hogy azt a hibát, amit a Szovjetunió egykor elkövetett, ő nem fogja elkövetni, mutatott rá a szakértő.
Így megszülettek azok a tervek, amik a birodalmi szinten gondolkodó, többnemzetiségű, többvallású orosz birodalommal szemben egy etnikai Oroszországot akarnak állítani, és egyébként vannak is olyan szélsőjobboldali orosz csoportok, amelyek így gondolkodnak.
– folytatta.
„A Nyugatnak bevallott célja tehát, hogy Oroszországot feldarabolja és annak egységét megtörje” – mondta a szakértő.
A kompromisszumos béke kapcsán Somkuti Bálint úgy fogalmazott, hogy Oroszország azért indított Ukrajna ellen támadást, hogy az általa veszélyesnek észlelt folyamatokat megállítsa. Moszkva Kijev NATO-tagságát tekinti fenyegetésnek. Oroszország célja tehát egyértelműen az, hogy megakadályozza az ukránok NATO-csatlakozását. Amíg nem érik ezt el, addig nem fognak békét kötni, húzta alá Somkuti Bálint.
„Ezt csak egy társadalmi összeomlás akadályozhatná meg, de a Crocus City Hall elleni támadás és az orosz civilek elleni csapások csak tovább erősítették a közösségi összefogást” – hangsúlyozta a szakértő.