Az elmúlt négy európai parlamenti (EP-) választás során közel százötven képviselővel csökkent az EP-képviselők aránya az Európai Néppárt (EPP) és a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) pártcsaládokon belül, együttesen. Ez azt mutatja, hogy az uniós választók egyre inkább az alternatív hangok felé hajlanak, közölte a Brussels Signal.
2009-ben 470 mandátumot és a szavazatok 61,36 százalékát szerezték meg közösen, ám a legutóbbi, június 6–9. között tartott EP-választáson már 324 mandátumot, tehát az összes mandátum 45 százalékát szerezték meg.
A fokozatos hatalomvesztés egyik oka a liberálisok kezdeti felemelkedése, majd más csoportok, például az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) és az Identitás és Demokrácia (ID) megerősödése volt.
A 2014-es választásokon az EPP maradt az Európai Parlament legnagyobb frakciója, a 751 képviselői helyből 221-et szerzett. Az S&D 191 mandátummal továbbra is a második legnagyobb képviselőcsoport maradt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) pedig 67 mandátumot szerzett, megszilárdítva ezzel harmadik helyét. A 2014-es szavazáson tehát mind az EPP, mind az S&D visszaszorult, ami a hagyományos pártokkal szembeni növekvő elégedetlenséget tükrözi. 2019-ben az EPP-nek újabb visszaeséssel kellett szembenéznie, bár 179 mandátummal továbbra is a legnagyobb frakció maradt az Európai Parlamentben.
Az S&D pártcsaládnak szintén csökkent a képviselete, de továbbra is a második legnagyobb frakció maradt az EP-ben.