Az Európai Néppárt, valamint a szocialisták és demokraták szövetsége is csak veszít hatalmából

Az Európai Néppárt (EPP) és a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) frakciók az elmúlt tizenöt évben elvesztették hatalmi fölényüket. Most, hogy a képviselőcsoportok megalakultak, az EPP 188, az S&D pedig 136 képviselővel marad a júniusi választások után.

Forrás: Brussels Signal2024. 07. 09. 16:03
VILIMSKY, Harald; BUXADÉ, Jorge; DOSTÁLOVÁ, Klára; GARRAUD, Jean-Paul; GÁL Kinga; TANGER CORREA, António; STÖTELER, Sebastiaan; CLAEYS, Philip
Megalakult a Patrióták Európáért EP-frakciója Fotó: Bodnár Boglárka
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt négy európai parlamenti (EP-) választás során közel százötven képviselővel csökkent az EP-képviselők aránya az Európai Néppárt (EPP) és a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) pártcsaládokon belül, együttesen. Ez azt mutatja, hogy az uniós választók egyre inkább az alternatív hangok felé hajlanak, közölte a Brussels Signal. 

2009-ben 470 mandátumot és a szavazatok 61,36 százalékát szerezték meg közösen, ám a legutóbbi, június 6–9. között tartott EP-választáson már 324 mandátumot, tehát az összes mandátum 45 százalékát szerezték meg.

A fokozatos hatalomvesztés egyik oka a liberálisok kezdeti felemelkedése, majd más csoportok, például az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) és az Identitás és Demokrácia (ID) megerősödése volt.

A 2014-es választásokon az EPP maradt az Európai Parlament legnagyobb frakciója, a 751 képviselői helyből 221-et szerzett. Az S&D 191 mandátummal továbbra is a második legnagyobb képviselőcsoport maradt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) pedig 67 mandátumot szerzett, megszilárdítva ezzel harmadik helyét. A 2014-es szavazáson tehát mind az EPP, mind az S&D visszaszorult, ami a hagyományos pártokkal szembeni növekvő elégedetlenséget tükrözi. 2019-ben az EPP-nek újabb visszaeséssel kellett szembenéznie, bár 179 mandátummal továbbra is a legnagyobb frakció maradt az Európai Parlamentben.

Az S&D pártcsaládnak szintén csökkent a képviselete, de továbbra is a második legnagyobb frakció maradt az EP-ben.

A 2024-es választásokon az Európai Néppárt keveset, de növekedett, és 188 képviselőt kapott, az S&D viszont tovább csökkent, és 136-ra esett vissza a képviselők száma a pártcsaládban. Ezzel szemben a Patrióták Európáért új pártcsaládnak sikerült pár hét alatt a harmadik legnagyobb frakcióvá kinőnie magát 84 képviselővel, megelőzve az ECR-frakciót is.

Borítókép: Jorge Buxadé, a spanyol Vox európai parlamenti listavezetője, António Tanger Correa, a portugál Chega európai parlamenti listavezetője, Harald Vilimsky, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) európai parlamenti listavezetője, Gál Kinga, a Patrióták Európáért európai parlamenti frakció alelnöke, a Fidesz európai parlamenti képviselője, Jean-Paul Garraud, a francia Nemzeti Tömörülés EP-képviselője, Klára Dostálová, a cseh Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) európai parlamenti listavezetője, Sebastiaan Stöteler, a Szabadságpárt (PVV) európai parlamenti listavezetője és Philip Claeys, a Patrióták Európáért európai parlamenti frakció főtitkára (balról jobbra) a Patrióták Európáért pártcsoport EP-frakciójának alakuló ülése után tartott sajtótájékoztatón az Európai Parlament brüsszeli épületében 2024. július 8-án. (Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.