A brazíliai Oswaldo Cruz Alapítvány tanulmánya most bizonyítékot talált arra, hogy a cápákra valóban hatással vannak az óceánokat szennyező gyógyszerek és kábítószerek – írja az Origó.
A tudósok 13 vadon élő brazil éles orrú cápát boncoltak fel, mivel a faj egész életét a part menti vizekben tölti, és ezért a legnagyobb valószínűséggel érte őket szennyezés.
Az izom- és májszövetet ezután a folyadékkromatográfiás tandem tömegspektrometria nevű standard technikával vizsgálták – ahol a molekulákat egy folyadékban választják szét –, hogy kokaint és benzoilekgonint, a kábítószer fő hatóanyagát keressék.
Mind a 13 cápa pozitív volt a kábítószerre, a tudósok szerint a koncentráció akár százszor magasabb volt, mint amit korábban más vízi élőlények esetében jelentettek.
Ez az első tanulmány, amely a kokain jelenlétét mutatta ki a szabadon élő cápákban, és megállapította, hogy az anyag nagyobb mértékben volt jelen az izomszövetben, mint a cápák májában.
A tanulmány szerint azonban a kutatási terület egyelőre korlátozott, és a kokain vagy a benzoilekgonin hatása a vízi élőlényekre még nem teljesen ismert. A kutatás a Science of the Total Environment című folyóiratban jelent meg. Tavaly júniusban az amerikai parti őrség több mint 6400 kilogramm kokaint foglalt le a Karib-tengeren és az Atlanti-óceánon.
A brazíliai Paranaíba településén 1,3 tonna kokaint találtak fagyasztott marhahús közé rejtve a hónap elején.
Több mint kétszáz kilós kokainszállítmányt foglalt le a görög rendőrség Pireusz kikötővárosban is májusban. A kokaint rákok közé rejtették.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP/Gabriel Barathieu)