A legtöbb európai politikus már eddig is pánikolt, ahogy egyre valószínűbbé vált Donald Trump volt amerikai elnök újraválasztása. A republikánusok alelnökjelöltjének, J. D. Vance ohiói szenátornak a személye azonban ha lehet, még mélyebb szorongásba taszította a háborúpárti brüsszeli elitet.
Egy magas rangú uniós tisztviselő szerint Vance kinevezése „katasztrófa” Ukrajna számára – írja a Politico brüsszeli hírportál, megjegyezve, hogy az ohiói szenátornak központi szerepe volt az Ukrajnának szánt segélyről szóló javaslat januári elutasításában.
A brüsszeli portál azt is felrója az alelnökjelöltnek, hogy a februári Müncheni Biztonsági Konferencián nem találkozott a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Dmitro Kuleba külügyminiszter vezette ukrán küldöttséggel.
„Nem gondoltam, hogy bármi újat megtudnék” – indokolt akkor Vance, hozzátéve, hogy többször találkozott már az ukrán vezetéssel.
A republikánusok alelnökjelöltje többször hangoztatta, hogy az Egyesült Államoknak hiányzik a gyártási kapacitása ahhoz, hogy támogassa az orosz–ukrán háborút.
Egyszerűen nincs meg a gyártási kapacitásunk ahhoz, hogy a végtelenségig támogassunk egy szárazföldi háborút Kelet-Európában. És úgy gondolom, hogy a vezetők feladata, hogy ezt a lakosságuk számára artikulálják
– fogalmazott Vance egy februárban Müncheni Biztonsági Konferencián a Politicónak adott interjúban.
A konferencia résztvevőinek nagy részét annyira áthatja a Putyin-ellenes szemlélet, hogy nem tudnak racionálisan gondolkodni a stratégiáról és a konfliktusról – mondta egy másik, szintén Münchenben, a The European Conservative számára adott interjúban. „Az, hogy nem szeretem Putyint nem egy külpolitikai vízió” – tette hozzá a szenátor.
Ukrajna számára nem a republikánusok jelentik a kihívást, hanem a matek: a drákói toborzási szabályok ellenére sem tudnak elegendő katonát a frontra küldeni – írta a The New York Times amerikai napilapban megjelent véleménycikkében.
Az Ukrajnával kapcsolatos hozzáállása azonban nem az egyetlen „vádpont” J. D. Vance ellen a brüsszeli fősodor szemében. Felróják neki, hogy kritizálta az európai NATO-tagországokat, amiért még mindig nem költenek eleget védelemre.
Donald Trump alelnökjelöltje bejelentésekor kiemelte Vance-nek az amerikai munkásokért végzett munkáját, márpedig az európai politikusoknak az ohiói szenátor iparpolitikával kapcsolatos véleménye sincs ínyére. Attól tartanak, hogy Vance túlságosan protekcionista nézetet képvisel majd, miközben Brüsszel épp a kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésére törekedne az Egyesült Államokkal.
Borítókép: J. D. Vance ohiói szenátor, Donald Trump volt amerikai elnök, republikánus elnökjelölt alelnökjelöltje (Fotó: MTI/EPA/Allison Dinner)