– Komoly geopolitikai bizonytalanságok közepette vettük át az EU elnökségi tisztét. Jelenleg mindannyian szélsőséges kihívásokkal és feszültségekkel nézünk szembe mind Európában, mind globális szinten. Ezért is nagyon fontos, hogy biztosítsuk az intézményi ciklus minél zökkenőmentesebb átállását, valamint ezen intézményi változás jogszerűségét – mutatott rá Bólya Boglárka, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszteri biztosa a Magyar Külügyi Intézet (MKI) magyar soros elnökséggel foglalkozó hétfői kerekasztal-beszélgetésén.
Arra a kérdésre, hogy mit tehet Magyarország az elnökség idején, a miniszteri biztos így fogalmazott: „Soros elnökként eldönthetjük, mit kezelünk prioritásként. Komolyabb erővel rendelkezünk ezáltal, miközben természetesen a 27 tagállam érdekeiben fogunk cselekedni.”
Sem az EU, sem a NATO nem egységes, Magyarországnak pedig az jelenti majd az egyik legnagyobb kihívást elnöksége alatt, hogy egy jóval egységesebb állapot felé próbálja irányítani az EU-t, hiszen egy megosztott unió felett sokkal nehezebb elnökséget gyakorolni
– elemezte a magyar soros elnökség előtt álló kihívásokat Ralph Schoellhammer.