A tajvani hadsereg szombati beszámolója szerint a szigethez közelítő repülőgépek között J–16 vadászgépek és Y–8 tengeralattjáró-elhárítók is voltak, 15 pedig átlépte a Tajvani-szoros középvonalát, és behatolt Tajvan légvédelmi azonosítási övezetének északi, középső, délnyugati és keleti részébe.
Péntek este Kína 22 repülőgépe és 7 hajója közelítette meg Tajvant, 17 repülőgép át is lépte a Tajvani-szoros középvonalát, és belépett a sziget légvédelmi azonosító zónájába.
A vonal egykor nem hivatalos határként szolgált, amelyet egyik fél hadserege sem léphetett át, de a kínai légierő ma már rendszeresen küld át rajta repülőgépeket. Kína nem ismeri el a demarkációs vonal létezését, a szigetet saját területének tekinti.
Hivatalos tajvani adatok szerint tavaly több mint 1700 kínai katonai légi jármű lépte át a demarkációs vonalat, ami csaknem duplája az egy évvel korábbinak.
A kínai katonai aktivitás felerősödése összefügghet azzal, hogy a tajvani hadsereg szombaton befejeződő kétnapos tűzgyakorlatot tart a Tajpej által ellenőrzött Kinmen-szigeteken.
A Kinmen-szigetcsoport 187 kilométerre található Tajvantól és mindössze tíz kilométerre a kínai Hsziamen várostól. A szigetcsoport körülbelül húsz kisebb szigetből áll, amelyek összterülete mintegy 153 négyzetkilométer. A Kinmen-szigetcsoporthoz tartozó Erdan-sziget és a szárazföldi Kína közötti távolság alig öt kilométer.
Borítókép: J–16-os vadászgépek 2022. november 10-én Kínában (Fotó: Stinger/Anadolu Agency/Anadolu az AFP-n keresztül)