Orbán Viktor Románia miniszterelnökével tárgyalt a kétoldalú kapcsolatokról és a román schengeni tagságról

Az EU Tanácsának soros elnökeként Magyarország ősszel napirendre veszi Románia teljes körű schengeni csatlakozásának ügyét.

Forrás: MTI2024. 07. 26. 11:03
KELEMEN Hunor; ORBÁN Viktor; CIOLACU, Marcel
Orbán Viktor Románia miniszterelnökével tárgyalt Bukarestben Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor miniszterelnök tavalyi tárgyalásukat követően idén is megbeszélést folytatott Bukarestben Marcel Ciolacu román kormányfővel – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár pénteken. 

A két vezető a magyar–román kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdéseiről egyeztetett egymással.

Orbán Viktor arról is biztosította tárgyalópartnerét, hogy az EU Tanácsának soros elnökeként Magyarország ősszel napirendre veszi Románia teljes körű schengeni csatlakozásának ügyét

– mondta Havasi Bertalan.

A két miniszterelnök megbeszélésén jelen volt Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is. A politikus a Maszolnak elmondta, teljesen normális gesztus a román miniszterelnök részéről az, hogy az itt tartózkodó magyar kormányfőt meghívja, mint ahogyan történt ez tavaly ilyenkor is.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnököt (b2) fogadja Marcel Ciolacu román kormányfő (j) Bukarestben 2024. július 26-án. Balról Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke. (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnököt (balra a második) fogadja Marcel Ciolacu román kormányfő (jobbra) Bukarestben 2024. július 26-án. Balról Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

A szövetségi elnöktől a napilap megtudta, hogy a találkozón kétoldali gazdasági projektekről volt szó, illetve a schengeni csatlakozás kérdéséről. 

Elhangzott, hogy Magyarország teljes mellszélességgel támogatja Románia schengeni csatlakozását, és az Európai Tanács magyar elnökségének idején Magyarország napirendre tűzi a szárazföldi csatlakozásról szóló szavazást (miután légi és tengeri úton Románia már belépett a schengeni térségbe), ez az egyik prioritása Magyarországnak EU-s elnöksége idején – írja a Maszol.

Kelemen Hunor közölte, „a román–magyar kapcsolatok is szóba kerültek a fejlesztések és a lehetőségek, az infrastrukturális befektetések vonatkozásában, tehát azon területek esetében, ahol közös érdekek vannak és viszonylag gyorsan lehetne lépni”.  

Ezek voltak a legfontosabb témák, de a legfontosabb a schengeni csatlakozás, az, ami jelen pillanatban bennünket is, erdélyi magyarokat, de Romániát, a románokat is a legjobban érdekli

–  közölte a szövetségi elnök.

A napilap kérdésére Kelemen Hunor elárulta, „nagyon barátságos, közvetlen hangulatban” telt a találkozó. A román és a magyar miniszterelnök immár harmadik alkalommal találkozott, és mindegyik alkalommal jelent volt Kelemen Hunor is, aki szerint a kormányfők „gyorsan megtalálták a közös hangot, és nagyon jó hangulatú beszélgetés volt”.

Borítókép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (balra) tárgyal Marcel Ciolacu román kormányfővel (jobbra), középen Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke Bukarestben 2024. július 26-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.