Az államfő az Európai Unió Tanácsának féléves, július elsején kezdődő magyar elnöksége alkalmából a brüsszeli Liszt Intézetben közölte: Brüsszelben a kompromisszum művészetét lehet megtanulni. Ahogyan a belgák nem, vagy sokszor alig értik meg egymást Belgiumban, ugyanígy vannak egymással az európaiak is.
De a végén mindig kompromisszumra kell törekedni, anélkül valószínűleg egyetlen nép, egyetlen nemzet sem életképes
– vélekedett a köztársasági elnök az MTI tudósítása szerint.
A magyar elnökség megnyitása alkalmából Európáért tartottak szentmisét Brüsszelben.
A szentmisét Luc Terlinden érsek, Belgium prímása, Noël Treanor érsek, az Európai Unió melletti apostoli nuncius, Manuel Barrios Prieto, az európai katolikus püspökkari szervezet főtitkára és Benoit Lobet, a székesegyház plébánosa, valamint Mohos Gábor, a külföldi magyar katolikusok lelkipásztori ellátásával megbízott püspök celebrálta magyar, angol, francia és holland nyelven.
Mohos Gábor angol nyelvű szentbeszédében hangsúlyozta: az európaiak keresztény hitet vettek fel, és olyan eszméket követtek, amelyek ma is hatással vannak az emberekre Európában és más kontinenseken is. A püspök Szent Benedek, Assisi Szent Ferenc és Lisieux-i Szent Teréz közbenjárását kérte annak érdekében, hogy Európa ne veszítse el azt az örökséget, amelyet korábbi nemzedékek e hit által ráhagytak.
A hívők alkotó közösségei, a Szentlélek ajándékait szem előtt tartva, szeretetben élve megújíthatják az egész európai társadalmat.
Mohos Gábor kiemelte, hogy a hívőknek imádkozniuk kell a béke ajándékáért, „amely Jézus Krisztus megváltó szeretete által újra elérhetővé vált számukra.” „A béke elvesztése mindenekelőtt a szeretet hiányából fakad, (...) és az Istennel való megbékélés alapja az a felismerés, hogy bűnösök vagyunk” – hívta fel a figyelmet.
Hangsúlyozta, hogy a szeretet Isten első számú parancsolata, és ez „a jövő és az élet beteljesedésének útja”. „Ezért imádkozunk, hogy Európa megőrizze ezeket a létfontosságú gyökereket, amelyek nélkül kulturálisan nem lenne azonos” – mutatott rá. Beszélt arról is, hogy „a párbeszéd, egymás meghallgatása, méltóságának és látásmódjának tiszteletben tartása kell, hogy mutassa az utat Európának és a kontinensen élő embereknek, hogy betöltsék hivatásukat a történelemben”. A szentmisén a prédikációk mellett egyetemes könyörgések hangzottak el Európáért és Magyarországért. A misét állófogadás követte a Liszt Intézetben Sulyok Tamás köztársasági elnök részvételével.
Borítókép: Sulyok Tamás Brüsszelben (Forrás: Facebook/Sulyok Tamás)