Az észak-afrikai határszakasz ellenőrzésének köszönhetően 64 százalékkal csökkent az év eleje óta Itáliába érkezett migránsok száma a tavalyi évhez képest és 30 százalékkal a 2022-es évhez képest – ismertette a statisztikákat a kormányfő. Mint mondta,
mindez hosszadalmas és fáradságos erőfeszítés eredménye egy rendkívűl összetett helyzetben, mellyel a jelenlegi kormánynak meg kell küzdenie.
Meloni szerint az olasz kormány migrációs politikájának következtében kialakult irányváltás nemcsak Olaszországban, hanem Európában is érzékelhető. Korábban csak a migránsok elosztásáról folyt a vita a 27 tagország között.
Az olasz kormányfő arra is emlékeztetett, hogy az Európai Tanács első ülésén jóváhagyott stratégiai terv is merít az olasz modellből, ami a kontinens külső határainak védelméről, a tömeges illegális bevándorlás megállításáról, a jobb életre vágyó emberek kétségbeesésén meggazdagodni igyekvő emberkereskedelem felszámolásáról szól.
Meloni azt is elmondta, a sikeres migrációs politika az észak-afrikai országokkal, a Tunéziával és Líbiával kötött működőképes megegyezések eredménye. Következésképpen radikálisan visszaesett az érkezők és egyben a tengeri balesetben elhunytak száma is. Meloni azt is elmondta, büszkék arra, hogy bebizonyosodott, amit mindig is állítottak, hogy az indulások számának csökkenése az elhalálozások arányát is csökkenti.
A migráció elleni harc következő állomása az albániai migránstáborok megnyitása, melyre pár héten belül sor kerül
– közölte a kormányfő. Az albániai migránsközpontról Giorgia Meloni és Edi Rama albán miniszterelnök között született megállapodás tavaly novemberben. Az olasz kormány célja, hogy a tengeren keresztül érkező migránsokat ne Olaszországban, hanem egy unión kívüli országban helyezzék el. Az olasz hatóságok mindeddig Olaszországba szállították a Földközi-tengeren keresztül érkező illegális bevándorlókat, a tábor megnyitásától kezdődően azonban többségük a menedékkérelem elbírálása idejére az albániai központban lesz elhelyezve.
A kormány célja ezzel, hogy tehermentesítse az olasz központokat és elrettentse az Afrikából induló tömegeket.
A tervek szerint augusztus elején kellett volna megnyitnia a két központnak. A minisztertanács ülésén Meloni arról is beszámolt, hogy a Matteo Piantedosi belügy- és Guido Crosetto védelmi miniszter koordinálásával zajló munkálatok nehézségekbe ütköztek, de immár a végéhez érkeztek.
A migrációs központ potenciális sikerét az is bizonyítja, hogy a felállítása ellen mozgósított nemcsak az európai baloldal, hanem a nemzetközi civil szervezetek is
– mondta Meloni. Az Albánia és Olaszország között született megállapodást a kezdetektől azzal támadta a baloldal, hogy a jobbközép kormány koncentrációs tábort épít. Vasárnap a Lifeline német civil szervezet delegációt küldött Albániába, hogy felülvizsgálja a migránsközpont körülményeit. Az olasz kormányfő a minisztertanács ülésén azt is elmondta, hogy a baloldali akadékoskodások ellenére a legtöbb uniós állam példaértékűnek tartja a Róma által életre hívott innovációs megoldást. A migrációs politikával kapcsolatban a kormányfő hozzáfűzte, büszkék arra, hogy az észak-afrikai országokkal közösen létrehozott úgynevezett Mettei-terv elindításával Olaszország újra a Földközi-tenger térségének stratégiai középpontjává vált.
Borítókép: Giorgia Meloni és Edi Rama (Fotó: AFP)