A választásokon győztes holland párt vezetője elmondta, hat hónapon keresztül egyeztettek a koalíciós partnerekkel, és Hollandiában nem ritka, hogy három vagy több párt lép koalícióra. Geert Wilders aláhúzta, kevesen hittek benne, hogy tető alá kerül a megállapodás, de végül sikerült, írta a Mandiner.
Sajnos nem jött össze a miniszterelnökség, de mi adjuk egyébként a legtöbb minisztert és államtitkárt számos fontos területen a gazdasági ügyektől a menekültügyön át a bevándorlásig.
– Remélem, hogy a Hollandiában ma minden bizonnyal legfontosabb kérdésnek számító bevándorlás és menedékügy terén a valaha volt legkeményebb politikát sikerül megvalósítanunk. Ezt várják tőlünk az emberek – tette hozzá Wilders.
A holland politikus az újonnan alakult szuverenista EP-frakció kapcsán úgy fogalmazott, hogy a Patrióták legtöbb tagjával már a korábbi csoportukban is együtt dolgoztak. Az immáron 84 fős, 12 országot tömörítő szuverenista csoport a harmadik legnagyobb erő jelenleg az Európai Unióban, amire senki nem számított, hangsúlyozta.
A legfontosabb közös nevezőnk, hogy mindennél jobban becsüljük a nemzeti szuverenitást, és elsősorban a hazánkért dolgozunk. Büszke vagyok arra, hogy részese lehetek ennek.
Az interjúban szóba került a NATO-főtitkárává megválasztott Mark Rutte is. Erről Wilders így fogalmazott:
– Két okból is örülök a választásnak: Hollandiában véget ért Mark Rutte politikai korszaka, aminek itt volt már az ideje; másrészt pedig megbízható politikusként jó főtitkára lesz a NATO-nak.
Támogatjuk a háborúban álló Ukrajnát
Geert Wilders hangsúlyozta korábbi véleményét, miszerint az orosz invázió nem volt legitim. – Nem lehet csak úgy behatolni egy országba, amely nem a tiéd – fogalmazott.
Ez egy törvénytelen háború, magától értetődik, hogy támogatjuk Ukrajnát. Ez is része a koalíciós megállapodásunknak, mi pedig lojálisak vagyunk a koalícióhoz.
Az izraeli–iráni konfliktusról szólva kiemelte, hogy száz százalékig a zsidó állam mellett áll.
Az ellenfeleik el akarják törölni Izraelt a földről, meg akarják semmisíteni a zsidó hazát és a zsidó népet. Meg kell védenünk Izraelt. A Hamásznak nincs joga panaszkodni a vereség miatt, hiszen ő kezdte a konfliktust.
Geert Wilders
1963-ban született Venlóban. Korábban a Néppárt a Szabadságért és Demokráciáért tagja volt, 1998-ban listáról bekerült a parlamentbe. 2004-ben kilépett, és nekilátott, hogy felépítse saját formációját, a Szabadságpártot. Élesen kritizálja az iszlámot és a muszlim bevándorlást. Amikor 2004 novemberében Theo van Gogh egyik filmjében bírálta az iszlám vallást, az író-filmrendezőt az utcán meggyilkolta egy marokkói származású, de már Hollandiában született terrorista; a rendőrségi nyomozás során kiderült, hogy Wilders is célpont lett volna. A 2023 novemberében tartott parlamenti választást a Szabadságpárt meggyőző fölénnyel nyerte, a jobboldali koalíciós kormányt júliusban iktatták be. Wilders nem tagja a kabinetnek, továbbra is a parlamentből vezeti pártját. A felesége magyar, ezért többször megfordul Magyarországon.
Migráció, woke
Wilders a genderről és a woke-ideológia hatásairól a koalíciós megállapodásra hivatkozva óvatosan fogalmazott. Szerinte a woke nem jó egyetlen társadalomnak sem, éppen ellenkezőleg, rendkívül káros, de most nem ez az elsődleges prioritás, hanem sokkal inkább a menekültügyi és bevándorlási politika.
Először is meg kell nehezíteni az újonnan érkezők Hollandiába való belépését a menekültügyi és bevándorlási törvények szigorításával. Ez áll a koalíciós programunk középpontjában.
Emellett a törvények szigorítása, a tartózkodási engedély megvonása és kitoloncolás az, amiben sikerült a holland koalíciós pártoknak megállapodniuk, tette hozzá.
Magyarország, Budapest, Balaton
Geert Wilders magyar felesége révén ismeri és szereti is hazánkat. Elmondta, hogy Budapest és természetesen a Balaton mellett rajong a kelet-magyarországi régióért, amit mindig meglátogatnak.
Szerinte nálunk az emberek barátságosak, országunk pedig gyönyörű, nagyon szeret itt lenni.