Több vezető republikánus politikus is úgy vélekedik, hogy Kamala Harris alelnök, a demokraták valószínű elnökjelöltje főként neme és faji identitása miatt került a fontos pozícióba. Bár Harris saját fekete mivoltára hivatkozva igyekszik javítani esélyeit a fekete szavazók körében, a Fekete Újságírók Országos Szövetségének kongresszusára nem ment el.
Ellenfele, Donald Trump volt amerikai elnök, a republikánusok elnökjelöltje viszont annak ellenére elfogadta a meghívást, hogy borítékolható volt az ellenséges hangulat.
Az esemény során többek között arról is kérdezték Trumpot, hogy Harris csak azért lett-e elnökjelölt, mert fekete nő.
Nos, erre azt tudom mondani, hogy nem. Szerintem ez talán egy kicsit más. Már régóta ismerem őt közvetve – közvetlenül nem nagyon –, és mindig is indiai származású volt. És csak az indiai örökséget népszerűsítette. Nem tudtam, hogy fekete, egészen néhány évvel ezelőttig, amikor történetesen fekete lett, és most azt akarja, hogy feketeként ismerjék. Szóval, nem tudom, vajon indiai, vagy fekete?
– válaszolta Trump.
A volt elnök válasza hatalmas felhördülést keltett a baloldali médiában, annak ellenére, hogy Harris maga is indiainak vallotta magát. Egy Mindy Kaling színésznővel néhány éve felvett főzős műsorban például lelkesen helyesel arra a kérdésre, hogy indiai-e.
Trump később egy fotót is posztolt Kamala Harrisről.
A baloldali média az épp aktuális politikai széljárásnak megfelelően titulálta hol indiainak, hol feketének az alelnököt. 2016-ban a Business Insider az első indiai származású amerikai szenátorként méltatta Harrist.
2020-ban az AP hírügynökség már fekete nőként hivatkozott rá, amikor Biden megnevezte őt alelnökjelöltjeként.
Három évvel ezelőtt a CNN arról készített összeállítást, hogyan formálták Harris jellemét indiai gyökerei.