A Naval News szerdán közölte a hírt, amelyről Peking nem tett hivatalos bejelentést. A jelentés szerint a tengeralattjáró a Type 039A/B/C új változata lehet, amelyet a NATO terminológiája szerint Jüan-osztálynak is neveznek, írja a Neewsweek.
A kínai haditengerészet szolgálatában 48 dízel-elektromos meghajtású tengeralattjáró áll, és ezek közel fele a Pentagon szerint az említett 3600 tonnás osztályba tartozik. A most bejelentett, és a közép-kínai Wuchang hajógyárban vízre bocsátott új tengeralattjáró úgynevezett lopakodó kialakítású.
Tom Shugart, az amerikai haditengerészet egykori tengeralattjáró-parancsnoka és védelmi elemzője korábban azt mondta, hogy az új tengeralattjárónak olyan x alakú tatja lehet, amelyet „korábban még egyetlen kínai tengeralattjárón sem látott”.
Egy tengerbiztonsági elemző megjegyezte, hogy az új tengeralattjáró orr-része arányaiban hasonlít a Jüan-osztály meglévő változatához, az új tengeralattjáró vitorla mögötti hajótestrésze azonban „lényegesen hosszabbnak” tűnik. Ez arra utalhat, hogy a tengeralattjáró a rakéták kilövésére szolgáló függőleges indítórendszerrel, vagyis VLS-sel rendelkezik, ami egy olyan új fegyverzetkiegészítés, amely a Jüan-osztály meglévő változatain nem szerepel.
A VLS a felszíni hadihajókon és a nukleáris meghajtású tengeralattjárókon általános jellemző, amely nagy fokú rugalmasságot biztosít számukra, hogy bármilyen feladathoz a legjobb rakétafejeket töltsék be. Sutton szerint kevésbé gyakori a dízel-elektromos tengeralattjárókon, amelyek kisebbek, mint az atomreaktorral hajtott nagyobb tengeralattjárók.
Az új tengeralattjáró VLS-cellába négy-nyolc olyan rakéta fér, amelyek túl nagyok ahhoz, hogy a torpedócsövekből lőjék ki azokat, így például az új tengeralattjáró alkalmas hajók elleni ballisztikus rakéták vagy szárazföldi támadásra alkalmas cirkálórakéták kilövésére.
A Pentagon szerint Kína a dízel-elektromos tengeralattjárók mellett hat nukleáris meghajtású ballisztikus rakéták kilövésére képes tengeralattjárót és hat nukleáris meghajtású támadó tengeralattjárót üzemeltet. Peking tengeralattjáró-állománya 2025-re 65 darabra, 2035-re pedig 80 darabra nő.
Eközben Kína tovább bővíti a nem nukleáris meghajtású tengeralattjáró-flottájának méretét is, amelyek képesek korszerű hajó elleni cirkálórakéták indítására – tette hozzá a jelentés. A Pentagon azt is közölte, hogy várakozásai szerint 2025-ig összesen 25 vagy annál több Jüan-osztályú tengeralattjáró készül majd a kínai haditengerészet számára. Az amerikai haditengerészet összes tengeralattjáróját – a ballisztikus rakétás tengeralattjárókat és a támadó tengeralattjárókat egyaránt – atomreaktorok hajtják.