Kína elismerte, hogy egyik hordozórakétája felrobbant az űrben

A múlt heti incidens volt az egyik legnagyobb törmelékképződési esemény az elmúlt időszakból.

Forrás: Bloomberg2024. 08. 14. 7:56
Új műholdcsoportot szállító módosított Long March-6 hordozórakéta
Új műholdcsoportot szállító módosított Long March-6 hordozórakéta Fotó: Xinhua via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína most ismerte el először nyilvánosan, hogy egy rakéta, amelyet űrprogramja „mérföldkövének” nevezett, a múlt héten felrobbant, amely az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb űrszemetét hagyta maga után, írta a Bloomberg. A „Long March 6A” hordozórakéta augusztus 6-án tizennyolc távközlési műholddal indult, ám aztán szétesett, és több száz darab törmeléket hagyott maga után – közölte az amerikai űrparancsnokság.

A kínai Hszinhua hírügynökség augusztus 8-án megjelent cikke a kilövésről – amelyet „jelentős lépésnek” nevezett – nem említette a rakéta felrobbanását. A hír azonban gyorsan szárnyra kelt a közösségi médiában.

Kína megtette a szükséges intézkedéseket, és szorosan figyelemmel kíséri az érintett területeket, valamint adatelemzést végez

 – közölte a külügyminisztérium a Bloombergnek küldött közleményében a rakéta felrobbanásával kapcsolatos kérdésre válaszolva. 

„Az ország nagy figyelmet fordít az űrszemét csökkentésére”, olvasható a minisztérium közleményében, hozzátéve, hogy Kína „támogatja a világűr környezetének védelmét és törekszik a világűrben végzett tevékenységek hosszú távú fenntarthatóságára”. Az incidens volt a legutóbbi a Long March 6A sorozatban, amely 2022-ben kezdte meg repülését, és már abban az évben volt egy jelentős törmelékképződési eseménye.

Az űrkorszak kezdeti éveiben az Egyesült Államok és a Szovjetunió volt a fő szemétforrás, de az elmúlt két évtizedben Kína vált a legnagyobb felelőssé

– mondta Darren McKnight, a LeoLabs vezető műszaki munkatársa.

Ez idő alatt Kína az elhagyott rakétatestek mintegy hatvan százalékáért felelőssé vált, amelyek több mint huszonöt évig pályán maradnak

 – jelentette ki.

Tekintettel erre, a nyilatkozat a kormány részéről azért is jelentős, mert elismeri, hogy Kínának szerepet kell játszania az űr védelmében a veszélyes hulladékoktól. A kínai válasz egy nagyon jó első lépés, mert legalább arról beszéltek, hogy fontos a hosszú távú fenntarthatóság 

– mondta McKnight, majd hozzátette: „A múltban elkerülték ezeket a kérdéseket.”

Az amerikai űrparancsnokság augusztus 9-én kiadott közleményében azt mondta, hogy „nem észleltek közvetlen veszélyt” a törmelékből.

Borítókép: új műholdcsoportot szállító módosított Long March 6 hordozórakéta (fotó: AFP)

 

 

 

 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.