Új nukleáris stratégiát hagyott jóvá Joe Biden amerikai elnök még márciusban – értesült a The New York Times amerikai napilap.
A dokumentum annyira titkos, hogy elektronikusan nem is létezik, csupán néhány gépelt példány készült belőle az illetékes tisztségviselők számára. Az általában négyévente esedékes frissítését a Fehér Ház nem jelentette be, csupán a Pentagon tisztségviselői tettek rá utalást. Egyikük például úgy hivatkozott a dokumentumra, mint az első olyanra, amely vizsgálja az Egyesült Államok felkészültségét „egyszerre vagy egymás után kirobbanó” nukleáris válsághelyzetekre.
Az új stratégia hangsúlyozza „az Oroszország, KNK és Észak-Korea egyidejű elrettentésének szükségességét” – hangsúlyozta a védelmi minisztérium munkatársa a Kínai Népköztársaság rövidítését használva.
Az új megközelítéshez hozzájárult az orosz–ukrán háború, amely új szintre emelte egy atomkonfliktus fenyegetésének mértékét. Emellett az Egyesült Államok vezetését aggasztja az is, hogy Kína minden eddiginél gyorsabban fejleszti nukleáris képességeit és Észak-Korea is egyre több atomfegyverrel rendelkezik.
Az ázsiai diktatúra nukleáris fegyverkészletének növekedése már lehetővé teszi, hogy összehangolja lépéseit Moszkvával és Pekinggel, így a Pentagon szerint az Egyesült Államoknak a három ország összehangolt fenyegetésére kell felkészülnie.
Az évek óta tartó nukleáris fegyverzetcsökkentési erőfeszítések után a kormányzat az utóbbi időben hajlandóságot mutatott az amerikai arzenál bővítésére, hogy ellensúlyozza Kína és Oroszország nukleáris stratégiáját – írja a The Guardian brit napilap, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok februárban arra figyelmeztette szövetségeseit, hogy Oroszország atomfegyver űrbe juttatását tervezheti.
Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: MTI/EPA/Consolidated News Photos pool/Annabelle Gordon)