Olekszandr Szirszkij, az ukrán hadsereg főparancsnoka arról számolt be, hogy az ukrán hadseregnek újabb két kilométert sikerült előrehaladni a határ menti Kurszk térségbe, és újabb száz hadifoglyot ejtettek, közölte a The Telegraph.
A kijevi csapatok felvételeket mutatnak be eredményeikről, miközben Moszkva igyekszik feltartóztatni őket.
Az ellenség felkutatása és megsemmisítése Szudzsa városában befejeződött
– mondta Szirszkij.
Az ukrán állami csatorna olyan felvételt osztott meg, amelyben ukrán katonák kiabálva húzták le az orosz zászlót a város háromemeletes közigazgatási épületéről:
Dicsőség Ukrajnának!
– hallható a felvételben.
Igor Klimenko belügyminiszter azt mondta, hogy Ukrajna „ütközőzónát” hoz létre Kurszkban, hogy megakadályozza az orosz határon átnyúló támadásokat.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ugyanakkor megjegyezte, hogy drónarzenálja nem elegendő csapatai védelméhez, és egyben felhívást intézett Nagy-Britanniához és nyugati szövetségeseihez, hogy oldják fel a nagy hatótávolságú rakétacsapások korlátozását Oroszországon belül.
Vannak dolgok, amiket nem lehet csak drónokkal csinálni. Sajnos. Más fegyverre van szükség, rakétákra
– írta a Telegramon.
Minél merészebbek a partnerek döntései, annál kevesebbet tehet Putyin
– tette hozzá.
Kijev csapatai becslések szerint mintegy ezer négyzetkilométernyi területet foglaltak el Oroszországon belül.
Moszkva közben azt közölte, hogy öt helyen visszaverte az ukránok kísérleteit, hogy tovább terjeszkedjenek. Az új műholdfelvételek pedig azt mutatják, hogy a harcok jelenlegi frontvonalai mögött ásott árkok egyre nagyobb labirintussá növik ki magukat. A The Telegraph arról is ír, hogy
Oroszországban hirdetések jelentek meg az interneten, amelyekben havi 210 000 rubelt ajánlottak fel azoknak, akik segítenének lövészárkok és bunkerek kiépítésében Kurszkban.
A megfigyelők szerint a legjobban kiépült lövészárok jelenleg az ukrán–orosz határtól negyvenöt kilométerre északra található. Az árkot Lgov városának déli csücskénél alakították ki az augusztus 6-án kezdődött invázió első négy napja alatt. A város délnyugati szélén hasonló erődítményt ástak, ami arra utal, hogy az oroszok készülnek arra, hogy az ukrán előrenyomulás folytatódik.
Az orosz erők egy harmadik erődítmény építését is megkezdték az E38-as autópálya egyik csomópontjánál, amely kelet–nyugati irányban halad át a Kurszki területen, annak néhány legfontosabb városán keresztül. Az árkok azon a ponton helyezkednek el, ahol az ukrán határról a Kijev által ellenőrzött Szudzsán keresztül vezető R200-as út találkozik a főútvonallal.
Kurszk szomszédos Belgorodi régiója szerdán rendkívüli állapotot hirdetett ki a fokozódó ukrán támadásokra válaszul.
Amerikai tisztviselők a The Wall Street Journalnak azt mondták, hogy Moszkva a támadásokra válaszul kivonja erőinek egy részét Ukrajnából. Joe Biden az amerikai elnök első érdemi megjegyzésében a hadművelettel kapcsolatban azt mondta, hogy az invázió valódi dilemmát okozott Vlagyimir Putyinnak. Maria Butina, az Egyesült Államok által kémkedés vádjával elítélt orosz politikusnő szerint a Nyugat „a medvét piszkálta” azzal, hogy segítette Kijev beavatkozását.