A nyári szünet utáni első külügyminiszteri tanácsülés zajlik Brüsszelben, Magyarország képviseletében Szijjártó Péter vesz részt a találkozón. A külgazdasági és külügyminiszter arról számolt be a sajtó képviselőinek, hogy bár ennek a találkozónak is Budapest biztosított volna helyszínt, a brüsszeli vezetők mindent megtesznek, hogy az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét ellátó Magyarországot szabotálják.
Szijjártó Péter: A háborús pszichózis sokakat elvakít
„A magyar álláspont változatlanul a béke mellett áll ki” – jelentette ki Szijjártó Péter külügyminiszter.

A politikus az orosz–ukrán háborúról szólva kiemelte, hogy semmit nem változott a brüsszeli vezetők hozzáállása a háborús kérdésekhez.
A legutóbbi tanácsülés óta eltelt egy hónap nem változtatott semmit a Nyugat háborúpárti álláspontján. Itt Brüsszelben azt állítják, hogy a háború területi kiterjesztése nem jár eszkalációs veszéllyel, valamint a Nyugatról kapott fegyverekkel mért csapás is a béketeremtés egyik eszköze
– közölte Szijjártó Péter.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, Zelenszkij igyekszik meggyőzni szövetségeseit az általuk átadott nagy hatótávolságú fegyverekre vonatkozó korlátozások feloldásáról. Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselője is támogatja ezt a döntést, amely konkrétan a háború további eszkalációjához vezethet.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy Josep Borrell, az ukrán külügyminiszterrel közösen, a tanácsülésen is folyamatosan nyomást próbált gyakorolni a tagállamokra a fegyverekre vonatkozó korlátozások kapcsán, ám több külügyminiszter is világossá tette, hogy nincsen hatáskörük ilyen jellegű döntés meghozatalára, ez szigorúan kétoldalú kérdés.
Magyarország nem szállít fegyvereket Ukrajnának, és soha nem is fogunk
– szögezte le Szijjártó Péter.
Említést tett arról is, hogy a találkozó során több tagország ismételten felvetette a szankciók szigorításának kérdését, mivel elmondásuk szerint azok sikeresek, és kiterjesztenék a szankciós politikát az energia területére is. Kijelentette, hogy Magyarország nem ért egyet ezzel, a szankciós intézkedések az energiaágazatban való kiterjesztését pedig kifejezetten ellenzi.
Kitért a németországi késes terrortámadásra is, amely során Solingenben három személy meghalt és többen megsérültek. Elmondása szerint felfoghatatlan, hogy a közelmúlt eseményei után az Európai Unió a migránsok befogadására kötelezné a tagállamokat, és Magyarországot azért bünteti, mert ellenáll az uniós migránspolitikának.
Nem akarunk Solingent, nem akarunk késelést Magyarországon!
– jelentette ki a tárcavezető.
Az EU tétlenül nézi, hogy Ukrajna a magyar és a szlovák energiabiztonsággal szórakozik
Ukrajna Magyarország és Szlovákia nemzetbiztonságát veszélyezteti az orosz Lukoil kőolajtranzitjának ellehetetlenítésével, az Európai Bizottság pedig semmit nem lépett az ügyben – közölte Szijjártó Péter.
A tárcavezető tudatta, hogy ukrán kollégája is részt vett az egyeztetésen, aki hangsúlyosan beszélt a hazája energetikai rendszerét érő orosz támadásokról.
Itt a magyar álláspont egyértelmű. Egy ország energiaellátása nemzetbiztonsági kérdés. Ezért hogyha egy ország energiaellátásának biztonságát veszélyezteti egy másik ország, akkor az a nemzetbiztonsági érdekeit is veszélyezteti a célzott országnak
– szögezte le.
„És pontosan ugyanígy van ez most Ukrajna és Magyarország vonatkozásában is. Ugyanis Ukrajna azzal, hogy az Oroszországból származó magyar olajimport mintegy harmadát gyakorlatilag jogi eszközökkel ellehetetleníti, a magyar energiaellátás biztonságát ássa alá vagy legalábbis állítja jelentős kihívások elé” – figyelmeztetett.
Majd kitért arra is, hogy ugyanígy van ez Szlovákia vonatkozásában is, ahol az orosz olajimport mintegy 40-45 százalékának blokkolásáról van szó Ukrajna részéről.
És el kell mondani, hogy az Európai Bizottság lelepleződött, mert vagy annyira gyenge az Európai Unió, hogy egy nem uniós tagországgal szemben nem tudja megvédeni két tagállam energiabiztonságát, vagy saját maga találta ki ezt az egészet, és éppen Brüsszelből utasították Kijevet erre a magyar és szlovák energiabiztonságot korlátozó lépésre
– jelentette ki.
Szijjártó Péter szerint akármelyik is igaz, „elég kiábrándító, hogy vagy ennyire gyenge az Európai Unió, vagy ennyire arcátlan módon Kijev mögé bújva próbálják a magyar és szlovák békepárti álláspontot változásra kényszeríteni”.
Kiemelte, hogy ő maga és szlovák kollégája is a csalódottságát fejezte ki az Európai Bizottság eljárásával kapcsolatban, és arra is emlékeztetett, hogy mindkét ország jelentősen hozzájárul Ukrajna ellátásának biztonságához.
„Az ukrán villamosenergia-import 42 százaléka jelenleg Magyarországon keresztül érkezik Ukrajnába, és a magyar állami vállalatok jelentős beruházásokat hajtottak végre annak érdekében, hogy az európai és az ukrán hálózatok szinkronizáltan tudjanak egymással működni” – mutatott rá.
„Mindezen intézkedések nélkül Ukrajna villamosenergia-ellátása nem lenne biztonságban (.) És ennek ellenére kellett szembesülnünk azzal, hogy Ukrajna mind a magyar, mind pedig a szlovák energiaellátás biztonságával szórakozik” – tette hozzá.
A miniszter ezután is arról beszámolt, hogy folyamatosak a tárgyalások az orosz szállítókkal és az ukrán rendszerüzemeltetővel arról, hogy milyen jogi megoldással lenne garantálható hosszú távon az ellátás.
„De még egyszer mondom, ebből nem nekünk kéne, hogy feladat adódjon, hanem vagy az ukránoknak kéne visszaállítani az eredeti állapotot, vagy az Európai Uniónak fellépni ebben a kérdésben” – közölte.
Majd kifejtette, hogy eddig mindenféle átmeneti eszközökkel sikerült rövid- és középtávon biztosítani az ellátást, de az energia esetében kizárólag a hosszú távú megoldás elfogadható.
„Ezért természetesen mi tárgyalunk továbbra is, és reméljük, hogy hamarosan olyan megállapodásokra kerülhetnek aláírások, amelyek majd segítik az energiaellátás-biztonságnak a hosszú távú meglétét” – mondta.
További Külföld híreink
Borítókép: Szijjártó Péter (Forrás: Facebook)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Orbán Viktor így fogadta az izraeli miniszterelnököt
Katonai tiszteletadással fogadták az izraeli miniszterelnököt Budapesten.

Zsigmond Barna Pál: A nemzeti kormányt folyamatosan támadják jogállamisági álproblémákkal
Magyarország elutasítja a migrációt és békepárti.

Cinikusan reagált Macron a Le Pen elleni ítéletre
A jog mindenkire egyformán vonatkozik – vagy mégse?

ICC: a szervezet, amely korántsem olyan független, amilyennek mutatja magát
A Nemzetközi Büntetőbíróságot elvtelen, túlzó és részrehajló munkája miatt gyakran éri bírálat.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Ha autóval közlekedik, tegyen magának egy szívességet és kerülje el ezt a hidat délután

Trump-vámok: így reagált a háborúpárti Von der Leyen

Magyar sztárja lehet a Real Madridnak, 100 millió eurós ajánlat készül

Benzines és dízeles autók betiltása az EU-ban: Ursula von der Leyen megtört – teljes fordulat jöhet a 2035-ös dátumban

Kislány szelleme, tátogó gyerekarc és homályos alak a lépcsőn: Hátborzongató, amit Kálmán és barátai lefotóztak a lakatlan magyar kastélyban

Intő példa az orvosoknak: Magyarország szomszédjában betiltották, hogy a magánegészségügyben is dolgozzanak – vége a nyerészkedésnek

Kiderült Magyar Péter hatalmas titka, Kunhalmi Ágnes nem tudta tartani a száját

Verstappen jobb autót vezethetett, mint a csapattársa

A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat

Les előzte meg a Liverpool gólját – hogyhogy megadták?

Hibázott Lőw Zsolt azzal, hogy Gulácsi Pétert a kispadra ültette?

Lőw Zsolt nyilatkozata után most a felesége a téma Németországban
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Orbán Viktor így fogadta az izraeli miniszterelnököt
Katonai tiszteletadással fogadták az izraeli miniszterelnököt Budapesten.

Zsigmond Barna Pál: A nemzeti kormányt folyamatosan támadják jogállamisági álproblémákkal
Magyarország elutasítja a migrációt és békepárti.

Cinikusan reagált Macron a Le Pen elleni ítéletre
A jog mindenkire egyformán vonatkozik – vagy mégse?

ICC: a szervezet, amely korántsem olyan független, amilyennek mutatja magát
A Nemzetközi Büntetőbíróságot elvtelen, túlzó és részrehajló munkája miatt gyakran éri bírálat.