Komor jövő várhat a brit egyetemekre, egyes intézmények egyre mélyebbre süllyednek a pénzügyi válságban – számolt be róla a The Guardian brit napilap.
A jelenséghez több tényező együttes hatása vezetett, köztük a világjárvány, a brexit, a nemzetközi hallgatók számának csökkenése és a megélhetési költségek növekedése – sorolja Sir David Behan, az Office for Students, a brit felsőoktatás kormányzati támogatással működő felügyeleti szervének vezetője.
Ha csökkenteni akarjuk az ágazatot fenyegető kockázatokat, akkor meg kell vizsgálnunk az összes lehetőséget
– figyelmeztetett Behan.
Javaslatai között szerepel például, hogy az egyetemek fontolják meg a más intézményekkel való fúziókat vagy legalább partnerségi megállapodásokat.
Nagy-Britanniában jogszabály korlátozza a belföldi hallgatók által fizetendő tandíjakat. Ezt 2017-ben emelték utoljára, azóta maradt 9250 font, miközben
az intézmények költségei drasztikusan megemelkedtek.
Mivel a külföldi hallgatók tandíjára nem vonatkozik a korlátozás, az egyetemek előszeretettel vesznek fel hallgatókat például Kínából, Indiából vagy Nigériából, akik akár 38 ezer fontos tandíjat is fizethetnek. Azonban a hallgatói vízumra vonatkozó tavalyi módosítás, amely nem teszi lehetővé a családtagok csatlakozását, ezt a bevételi forrást is veszélybe sodorja.
A hatóságok adatai szerint a hallgatói vízumok igénylése 28 százalékkal esett vissza.
A külföldi hallgatók elfordulása főleg a posztgraduális kurzusokat érintette érzékenyen, ebben a szegmensben 55 százalékos visszaesésről beszélnek az egyetemek.
Hogy pontosan mekkora a probléma, azt majd szeptemberben lehet reálisan felmérni. Bridget Phillipson oktatási miniszter egy televíziós interjúban elmondta, hogy „érzékeli a problémát”, a hazai hallgatók tandíjának emelésére vonatkozó kérésüket azonban „kellemetlen felvetés”-nek tartja. A tárcavezető szerint a megélhetési költségek növekedése már most is nagy terhet ró a hallgatókra.
Borítókép: A legendás oxfordi egyetemről is eltűnhetnek a külföldi hallgatók? (Forrás: Pixabay)