Jövő kedden indul a Riksdag, azaz a svéd országgyűlés őszi ülésszaka, de már a kabinet egyik legfontosabb, és nemzetközileg leginkább ismert minisztere nélkül.
Szomorúan és büszkeséggel vegyes érzéssel értesítettem ma a miniszterelnököt, hogy a Riksdag keddi megnyitásával összefüggésben távozom külügyminiszteri posztomról
– írta Billström. A 2022-ben alakult, Ulf Kristersson vezette jobbközép kormánykoalíció külügyminisztere 2002 óra volt országgyűlési képviselő. Korábbi kormányokban volt már bevándorlási és munkaügyi miniszter is. A Kristersson-kabinet megalakulásakor legfontosabb feladatának a NATO-csatlakozás tető alá hozását tekintette, ami végül hosszadalmas, helyenként kínos tagjelöltség után idén tavasszal megvalósult.
Azóta Billström egyik fő célkitűzése Ukrajna minél jelentősebb háborús támogatása volt. Feltűnő volt a külügyminiszter munkájában, hogy a belpolitikában igen markánsan megjelenő migrációs politikai reformot a külpoltikában nem igazán jelenítette meg.
Mind kormányzati, mind a Mérsékelt pártból származó források szerint igen meglepő a miniszter hirtelen távozása, írja a Dagens Nyheter napilap. Egyik ok lehet, hogy korábban esélyes jelöltnek tekintették az Európai Unió svéd biztosi pozíciójára, ám a múlt héten lezárult jelölési folyamatban Stockholm a jelenlegi EU-miniszter, Jessica Roswallt jelölte. Emögött – ismerve a szabálykövető és konfliktuskerülő svéd mentalitást – az állhat, hogy Ursula von der Leyen kérte, jelöljenek női biztosokat a tagállamok. Az Expressen újság pedig arról ír, Ulf Kristersson miniszterelnökkel kialakult konfliktus állhat a háttérben.
Már régóta érett a döntés
A lap forrásai szerint a probléma hosszabb ideje fennáll. A szakadás a NATO-csatlakozás elhúzódása körül kezdődött, majd Billström és Kristersson állítólag eltérően vélekedett a gázai konfliktusról, ahol a miniszterelnök Izrael-barátibb álláspontot képvisel.
Az is elképzelhető, hogy mind a migrációs, mind a háborúpárti politikában eltérő volt a két politikus elképzelése. A belső konfliktusról szóló sajtóhírt mind a kormányfő, mind a külügyminiszter sajtótitkára sietve cáfolta, a lemondás mögött nincs személyes és politikai konfliktus.
Tobias Billström egy éve nem válaszolt a magyar külgazdasági és külügyminiszter levelére, amit azért írt Szijjártó Péter, mert Svédországban állami finanszírozású oktatási csatornán Magyarországot lejárató videó érhető el, amit a svéd iskolákban a demokráciákkal kapcsolatos negatív példák bemutatására használnak.
Az okokról legtöbben csak találgatnak, az egyetlen fogódzó, hogy Billström otthagyja a politikát, és az X-en közzétett bejegyzése alapján egészen más területre akarja energiáit fordítani. Egy eléggé turbulensnek ígérkező politikai ősz kezdetén Ulf Kristerssonnak mielőbb külügyminisztert kell választania. Az egyik lehetséges jelölt Maria Malmer Stenegard migrációs miniszter lehet, aki két okból is optimális választás lehet. Az egyik, hogy a kabinet jelentős migrációs szigorítását eddig erős kézzel irányító miniszter ugyanezt a politikát kifelé is markánsabban képviselhetné – ellentétben Billströmmel. A másik, hogy hivatalban lévő miniszterként gyorsan esküt tehet, nem kell végigvárni a Svédországban igen hosszas új miniszteri átvilágítási folyamatot.
Borítókép: Tobias Billström svéd külügyminiszter (Fotó: AFP)