A volt belügyminiszter felveszi a harcot a civil szervezetekkel, akik minden alkalmat megragadnak, hogy provokálják és ellehetetlenítsék. Az olaszok túlnyomó többsége azonban kiáll Salvini mellett. Meggyőződésük, hogy kötelességét teljesítette, amikor megvédte Itália határait az illegális bevándorlóktól. A bíróság elé hurcolt volt belügyminiszter úgy döntött, az olasz ügyészségek helyett inkább a spanyol civil szervezettel veszi fel a harcot.
Salvini szerint nem célszerű a teljes igazságszolgáltatást támadni, ugyanakkor határozottan ki kell állni az igazság mellett, miszerint belügyminiszterként kötelessége volt a határok védelme.
Közben fontosnak tarja azt is kiemelni, hogy a kormány közös döntése volt a civil hajó feltartóztatása, a migrációs politikával a korabeli Giuseppe Conte miniszterelnök és Danilo Toninelli infrastruktúráért felelős miniszterek is egyetértettek.
Emlékeztetett, hogy Conte és Toninelli lelkesek és büszkék voltak a migrációs paktum létrehozásakor, az illegális bevándorlás leállításakor. Toninelli azt állította, hogy az ő érdeme, Conte pedig azzal dicsekedett, hogy Itália példa értékű bevándorláspolitikát folytat – emlékeztetett Salvini az Ötcsillag Mozgalom politikusainak viselkedésére.
Ezek után felmerül a kérdés, hogy van-e egyáltalán joga egy kormánynak, hogy ellenálljon az illegális bevándorlásnak és teljesítse azt, amit a választópolgárok kérnek tőle
– kérdezi jogosan a főtitkár. Nem az a célunk, hogy elmérgesedett konfliktusba kerüljünk az igazságszolgáltatással – magyarázta Giulia Bongiorno, Salvini védőügyvédje. Azt is elmondta, hogy bíznak az ügyészségben, hiszen aki alaposan megvizsgálja az iratoka, annak teljesen egyértelmű, hogy Salvini helyesen járt el.
A Liga irányvonalát alátámasztotta Luca Zaia Veneto kormányzója is. Mint mondta:
– Salvini miniszterként járt el. Nem egy őrülttel állunk szemben, aki azért nem engedte a bevándorlók leszállását, hogy a fedélzeten halljanak éhen.
Arra is emlékeztetett, hogy a hajóút során több alkalom is volt partraszállásra, de a spanyol civil hajó mindenképpen Itáliában akart kikötni, mert oda akarta szállítani az illegális bevádolókat.
Salvini egy nyilatkozatban felhívja a figyelmet arra az ellentmondásra is, hogy
őt hat év szabadságvesztésre ítélné a bíróság, amiért megvédte a határokat, ugyanakkor közel négy év börtönt szabtak ki arra a két bevándorlóra, akik több olasz nőt erőszakoltak meg Milánóban szilveszter éjszaka.
Salvini tehát bejelentette, az Open Arms és a többi civil szervezet ellen fog harcolni, akik mindent megtesznek, hogy ellehetetlenítsék és rágalmazzák. Vitathatatlan, hogy gyűlölethadjáratot indítottak a civil szervezetek a Liga főtitkára ellen, minden alkalmat megragadnak, hogy provokálják.
A Sea Eye német NGO elnöke szerint a volt belügyminiszter retteg a börtöntől, kampányt szervez, hogy nyomást gyakoroljon az igazságszolgáltatásra. Azt is hozzáfűzte, Salvininak végre meg kellene értenie, hogy nem áll a törvények fölött, akármilyen nagy is az egója és az ambíciója.
Közben országszerte szolidaritási megmozdulásokat szerveznek a bírósági hercehurcának kitett miniszter mellett. Kedden Milánóban a Pirellone épülete előtt gyűltek össze a Liga szimpatizánsai, hogy támogatásukról biztosítsák Salvinit.
Fabrizio Santori és Maurizio Politi, a Liga képviselői szerda reggel indítványt terjesztettek elő a Capitóliumban a végrehajtó hatalom autonómiájának megóvására. Ugyanakkor hangsúlyozni kívánják azt is, hogy minden kormánynak pártállástól függetlenül biztosítani kell annak lehetőségét, hogy megvalósítsák mindazt, amire a választópolgárok kérik őket.
Borítókép: Matteo Salvini (Fotó: AFP)