A kötelező katonai szolgálathoz való visszatérés része Szerbia új védelmi koncepciójának, amelyet veteránjaik tapasztalatainak tiszteletben tartásával és a jelenlegi háborúk áttekintésével fogadtak el. Erről ír a B92 szerb hírportál.
Milorad Sztupar nyugalmazott tábornok, az egykori Jugoszláv Hadsereg és a Szerb-Montenegrói Hadsereg volt vezetője a Prva TV vendégeként rámutatott, hogy a hadsereg lényege, hogy az embereket kiképezze a túlélésre egy esetleges háborús helyzetben. A szakértő hozzátette: a javaslat szerint két hónap alatt kellene kiképezni a kiskatonákat a saját katonai felszerelésük és a fegyverek használatára, s egyebek mellett arra is, hogy elsősegélyt tudjanak nyújtani a bajbajutottaknak. A nyugalmazott tábornok megerősítette azt is, hogy a balkáni országnak katonailag semlegesnek kell maradnia.
Alekszandar Vucsics szerb elnök ezt megelőzően úgy fogalmazott, hogy több egyeztetést is folytattak a kötelezői katonai szolgálatról, de még nincs meg a végső döntés erről.
Meg kell próbálnunk megóvni az embereinket, hogy ne hagyják el az országot emiatt az igazán rövid katonai szolgálat miatt, amely kötelező lenne a férfiaknak és önkéntes alapú a nőknek. A katonai szolgálat időtartama két hónap és 15 nap lenne a férfiaknak, azaz 75 nap. Úgy gondolom, hogy ez a legkevesebb, amit mindenki megtehet a hazájéért
– nyilatkozta az államfő.
Vucsics hozzátette, a katonai szolgálat idejére pénzt adnának a sorkatonáknak, s megjegyezte, hogy amennyiben megszületik az erről szóló döntést, annak alkalmazását nem kezdik meg azonnal.
Borítókép: A pilóták a helikopterük előtt állnak katonai gyakorlaton a batajnicai katonai repülőtéren 2024. március 31-én (Fotó: AFP)