Kínába látogat a szocialista spanyol kormányfő. Pedro Sánchez szombaton indul el a többnapos üzleti és gazdasági útra néhány minisztere, valamint stratégiai fontosságú cégek képviselőivel együtt. A miniszterelnököt Hszi Csin-ping fogadja Pekingben, majd részt vesz a IX. Spanyolország–Kína Fórum megnyitóünnepségén, továbbá több üzleti találkozón is.
Farkas Vajk, az Alapjogokért Központ madridi irodájának igazgatója lapunknak azt mondta: nem meglepő, hogy Sánchez Kínába látogat, hisz Spanyolország többet kereskedik az ázsiai országgal, mint az Egyesült Államokkal. A gond inkább a nyugati elit kettős mércéje az utazás kapcsán.
Most nem hallani azokat a kritikákat, amelyekhez a magyar közvélemény már hozzászokott, amikor magyar vezetők a kínai kapcsolatok erősítése vagy épp a béke előmozdítása érdekében a távol-keleti ország vezetőivel találkoznak. Az EU-s vezetők se igyekeznek kritizálni Pedro Sánchezt, mint azt a magyar miniszterelnökkel tették, amikor legutóbb a kínai elnökkel találkozott.
Farkas Vajk hozzáfűzte, hogy nem kizárólag Sánchez diplomáciai útja kapcsán tapasztalható eltérő bánásmód a két ország között.
Spanyolország az orosz LNG második legnagyobb felvásárlója Európában, csak Belgium előzi meg. Mégsem kap brüsszeli kritikákat, sem amerikai nagyköveti dorgálásokat, hogy kevesebb orosz energiát használjon
– fogalmazott.
Pedro Sánchez kínai útja pár nappal azután kezdődik meg, hogy befejezte afrikai körutazását. Legutóbb három napot töltött Mauritániában, Gambiában és Szenegálban, hogy az ottani vezetőkkel együtt keressen megoldást a Spanyolországot sújtó történelmi illegális migrációs válságra. A konzervatív Néppárt (PP) élesen bírálja a kormányfőt a sorozatos távolléte miatt.
„Úgy tűnik, Sánchez nem érzi jól magát Spanyolországban, ezért inkább elmenekül […] egy szökésben lévő miniszterelnökünk van” – fogalmazott Elias Bendodo, a párt helyettes államtitkára. A Néppárt szerint Sáncheznek diplomáciai utak helyett most inkább a spanyolok égető problémáival kellene foglalkoznia, például az albérleti és migrációs válság megoldásával, valamint illene tisztáznia a körülötte kirobbant botrányokat is.
Pedro Sánchez nincs egyszerű belpolitikai helyzetben. Sorozatosan korrupciós ügyekben érintett, nemcsak volt minisztere és jobbkeze ellen van folyamatban büntetőeljárás, hanem a felesége, Begona Gomez gazdasági ügyeit is vizsgálják, hatalommal való visszaélés gyanújával
– emlékeztetett az Alapjogokért Központ madridi irodájának igazgatója.
Sánchez nejét azzal gyanúsítják, hogy az elmúlt években állami szerződésekhez és támogatásokhoz segíthetett hozzá olyan vállalkozókat, akik a személyes kapcsolatrendszerének tagjai. A kormányfő több miniszterének neve eközben a „Koldo-ügy” néven ismertté vált korrupciós botrányban merült fel. A gyanú szerint kenőpénzt fogadhattak el a koronavírus-járvány idején szabálytalan maszkértékesítési szerződések megkötésének elősegítéséért. Sánchez mindezek után a héten magára haragította a kanári-szigeteki elnököt is, aki azzal fenyegeti, hogy jogi eljárást kezdeményez kormánya ellen, amiért cserben hagyja a szigetcsoportot a jelenlegi, történelmi illegális migrációs nyomás idején.
A miniszterelnök mindezek ellenére úgy tűnik, nem tervezi, hogy Spanyolországban marad. Kína után Párizsba látogat, hogy támogassa a paralimpiai játékokon résztvevő spanyol csapatot, majd szeptember végén New Yorkot veszi célba, hogy részt vegyen az ENSZ Közgyűlésén.
Borítókép: Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök beszédet mond (Fotó: AFP)