Az Európai Parlament azt kérte az uniós tagállamoktól:
tegyék lehetővé, hogy Ukrajna a nyugati országoktól kapott fegyverrendszereket használhassa legitim katonai célpontok támadására Oroszországban.
Az EP strasbourgi plenáris ülésén 425 szavazattal 131 ellenében és 63 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalás szerint a jelenlegi korlátozások feloldása nélkül Ukrajna nem tudja teljes mértékben gyakorolni az önvédelemhez való jogát, ezért lakossága és infrastruktúrája továbbra is ki van téve a támadásoknak.
Az Európai Parlament újabb Ukrajna-határozatával ismét szintet lépett a háborús pszichózis
– jelentette ki Gál Kinga, a Fidesz EP-képviselője, a Patrióták Európáért-frakció első alelnöke. Mint mondta, még több fegyvert és pénzt küldenének Ukrajnába, sőt, már nyíltan a nyugati fegyverek orosz területek elleni bevetésére hívnak fel.
Mindez eszkalációval, Európa háborúba sodródásával fenyeget
– emelte ki a politikus. Hozzátette, nem támogatnak olyan javaslatot, amely további pusztítással, öldökléssel jár. Mint mondta, itt az ideje, hogy diplomáciai kapcsolatfelvétel történjen, hogy tűzszünet legyen és béketárgyalások kezdődjenek minden érintett fél részvételével a tartós béke eléréséhez.
Gál Kinga sajtóközleményében azt is megjegyezte, a háborúpárti Manfred Weber által vezetett Európai Néppárt teljes mellszélességgel támogatta a háborús uszítást.
A TISZA-párt és a Demokratikus Koalíció EP-képviselői is támogatták azokat a módosítási javaslatokat, amelyek alaptalanul támadják Magyarországot, ráadásul arra akarják kényszeríteni a magyar Kormányt, hogy változtassa meg békepárti álláspontját és finanszírozza az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat.
Az állásfoglalás elfogadását támogató EP-képviselők szerint az elégtelen lőszerszállítmányok és a lőszerek használatának korlátozása azzal a veszéllyel jár, hogy az eddigi erőfeszítések hatása semmivé válik.
Sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy az uniós országok egyre kevesebb katonai támogatást nyújtanak Ukrajnának.
Felszólították továbbá a tagállamokat, hogy teljesítsék tavaly márciusi kötelezettségvállalásukat, miszerint egymillió lőszert szállítanak Ukrajnának. Emellett sürgették a fegyverek, légvédelmi rendszerek és lőszerek, köztük a Taurus nagy hatótávolságú rakéták szállításának felgyorsítását is.
Borítókép: Képviselők az Európai Parlamentben (Fotó: AFP)