Hét terroristagyanús személyt tartóztattak le Indonéziában merénylet gyanújával. Az olasz sajtó arról számolt be, hogy terrortámadást terveztek a katolikus egyházfő ellen 45. apostoli látogatásán.
Meg akarták gyilkolni vagy megsebesíteni Ferenc pápát
– számolt be a Densus–88 indonéziai terroristaellenes egység, mely hét személyt tartóztatott le, mivel úgy ítélték meg: terrorista merénylet végrehajtását készítették elő a szentatya ellen. Az indonéziai rendőrség arról is tájékoztatott, hogy hétfőn és kedden átvizsgálták a Jakartától 50 kilométerre fekvő Bogor városát és Bekasi térségét, melynek során több terroristagyanús személyre bukkantak.
Az egyik személy otthonában drónt, nyilakat, valamint iszlám propagandát tartalmazó röpcédulákat találtak.
A vizsgálat folyamatban van, a hatóságoknak egyelőre nem sikerült megállapítaniuk, hogy összehangolt támadást készítettek-e elő, azaz a gyanúsítottak ismerték-e egymást, kapcsolatban álltak-e egymással, bár nehéz elképzelni, hogy önálló akcióra készültek volna.
Mind a hét letartóztatott személy esetében bebizonyosodott, hogy dinamittámadással fenyegetőző üzeneteket tettek közzé a világhálón Ferenc pápa első hivatalos beszédének elhangzása közben, amelyet szerdán reggel Jakartában, az elnöki palotában intézett a politikai vezetőkhöz, a diplomácia és a civil társadalom képviselőihez.
Aswin Siregar, az antiterrorista csoport szóvivőjének beszámolója szerint a letartóztatott személyek egyike maga jelentette be a YouTube-on, hogy terrorista támadást fog elkövetni a pápa ellen, és érdemes követni az eseményeket. Őt Bangka tartomány központjában tartóztatták le, míg a többi hat személyt Jakartában és az ország más településein.
Csütörtökön a pápa a jakartai Isztiklal-mecsetbe látogatott. A vallásközi találkozón Nasaruddin Umar nagyimám fogadta, majd együtt meglátogatták a Barátság alagútját, amely összeköti a mecsetet a Nagyboldogasszony katolikus székesegyházzal. A nagyimám köszöntötte a szentatyát, majd felolvasták és aláírták az Isztiklal 2024 közös nyilatkozatát, amely az iszlám és a kereszténység közös elveiről és értékeiről szóló megegyezés.
Az Isztiklal-mecsetben megrendezett vallások közötti találkozón Ferenc pápa mellett az Indonéziában hivatalosan elismert vallások, a protestantizmus, az iszlám, a buddhizmus, a konfucianizmus és a hinduizmus képviselői is részt vettek.
A nyilatkozat az elembertelenedés globális jelenségéről szól, a világban széles körben elterjedő erőszakról és konfliktusokról, amelyeknek riasztóan sok áldozatuk van. Arra is kitér: különösen aggasztó, hogy a vallást gyakran ilyen értelemben kihasználják, mely által rengeteg szenvedést okoznak, különösen nőknek, gyerekeknek és időseknek. A nyilatkozat leszögezi, hogy a vallás szerepének magában kell foglalnia minden emberi élet méltóságának előmozdítását és védelmét.
Borítókép: Ferenc pápa Pápua Új-Guinea főkormányzójával folytatott találkozóján (Fotó: AFP/Hemis/Dozier Marc)