Rafał Bochenek, a PiS szóvivője kijelentette, hogy míg a kormány elégedettnek tűnik saját intézkedéseivel kapcsolatban, a valóság egészen más képet mutat Lengyelország délnyugati részén. Óriási a pusztítás a városokban és falvakban, százezrek vesztették el vagyonukat, és emberéleteket is követelt az árvíz.
Mint arról lapunk korábban már beszámolt, legalább heten haltak meg a természeti katasztrófa következtében.
A sajtótájékoztatón megszólaló politikusok szerint Tusk nem ismerte el a mulasztásokat, és nem kért bocsánatot, sőt önmagát és kormányát fényezte az árvízi védekezéssel kapcsolatban.
Állításuk szerint a miniszterelnök már napokkal az árvíz előtt pontos információkat kapott az Európai Bizottságtól és a cseh hatóságoktól a közelgő veszélyről, mégis azt nyilatkozta, hogy „nincs ok pánikra”.
A PiS képviselői felvetették azt is, hogy Tusk esetleg a német érdekeket helyezte előtérbe a lengyelekkel szemben, mivel német ökológusok szerint Brandenburgot azért nem öntötte el az árvíz, mert az Lengyelországban tetőzött.
A kormánypártok képviselőit azzal vádolták, hogy megpróbálták elterelni a figyelmet Tusk felelősségéről. A PiS szerint a miniszterelnököt büntetőjogi felelősség terheli az elmúlt évtizedek legnagyobb mulasztása miatt az árvízkezeléssel kapcsolatban.
A PiS ugyan bírálja a kormányt, ugyanakkor elismerik az árvíz elleni védekezésben részt vevő szolgálatok munkáját, különösen a területvédelmi erőkét, amelyeket még az előző kormány hozott létre.
Borítókép: Donald Tusk lengyel miniszterelnök sajtótájékoztatón Wroclawban, 2024. szeptember 19-én (Fotó: AFP)