Számos kérdésről szó esett a kazanyi nyilatkozatban, amelyet az idei BRICS-csúcstalálkozó zárásaként adtak ki annak résztvevői. A 43 oldalas záródokumentum kitért az ukrajnai és a közel-keleti konfliktusokra, a nemzetközi döntéshozatali mechanizmusok és pénzügyi rendszer reformjának szükségességére és a világszintű egészségügyi együttműködés fontosságára is.
A BRICS-országok vezetői a dokumentumban az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban hangsúlyozták az ENSZ alapokmányában lefektetett alapelvekhez való ragaszkodás fontosságát és üdvözölték a felek közötti közvetítési erőfeszítéseket.
Hangsúlyozzuk, hogy minden államnak az ENSZ alapokmányának céljaival és elveivel összhangban kell cselekednie, azok teljességében és összefüggéseiben. Elismeréssel vesszük tudomásul a közvetítésre és a jószolgálati tevékenységre vonatkozó releváns javaslatokat, amelyek célja a konfliktus békés rendezése párbeszéd és diplomácia útján
– emeli ki a dokumentum.
A közel-keleti konfliktussal kapcsolatban a humanitárius válság elmélyülésével kapcsolatos aggodalmuknak adtak hangot.
A találkozó egyik fő fókusza a multilaterális kapcsolatok erősítése volt a gazdasági igazságosság és globális biztonság jegyében.
A nemzetközi kapcsolatok jelenlegi felépítését jobban hozzá kell igazítani az új realitásokhoz, biztosítani kell az ENSZ titkárságán és más nemzetközi szervezetekben az igazságos és inkluzív földrajzi képviseletet – olvasható többek között a dokumentumban.
Fontosnak tartják a G20 szerepét a nemzetközi döntéshozatalban.
Hangsúlyozzuk a G20-ak kulcsfontosságú szerepét a többoldalú pénzügyi és gazdasági együttműködés fő nemzetközi platformjaként, amely platformot biztosít a fejlett és a feltörekvő piacgazdaságok közötti, egyenlő és kölcsönösen előnyös alapon folytatott párbeszédhez, hogy közösen keressenek közös megoldásokat a globális kihívásokra
– írják a vezetők.
A nyilatkozat hangsúlyozza a gazdasági együttműködés fontosságát a BRICS-országok között. A vezetők elkötelezték magukat amellett, hogy elősegítik a pénzügyi stabilitást, és támogatják a fenntartható és innovatív növekedést. Céljuk a kereskedelmi folyamatok megkönnyítése és a nemzeti valuták szerepének erősítése a nemzetközi pénzügyi tranzakciókban.
A jelenlegi nemzetközi pénzügyi struktúrát azonban meg kell reformálni – sürgeti a dokumentum.
A csúcstalálkozón kiemelt figyelmet fordítottak a világszintű egészségügyi együttműködés fejlesztésére, és támogatásukról biztosították az Egészségügyi Világszervezet (WHO) munkáját.
A nyilatkozat része volt a stratégiai biztonság megerősítése is. A vezetők hangsúlyozták, hogy fontos a globális stabilitás fenntartása, ezért külön figyelmet szenteltek a biztonsági kihívásoknak, a terrorizmus elleni küzdelemnek, valamint a béke és a biztonság előmozdításának világszerte.
Felszólítjuk a nemzetközi közösséget, hogy keressen kollektív válaszokat a globális és regionális biztonsági kihívásokra és fenyegetésekre, beleértve a terrorizmust is
– olvasható a nyilatkozatban.
A BRICS-vezetők szerint technológiai fejlődés és a digitális szféra egyszerre jelent hatalmas lehetőséget és hordoz komoly veszélyt, így ebben a kérdésben globálisan kompatibilis közös szabályok kidolgozását tartják célravezetőnek.
Borítókép: Csoportkép a BRICS-csúcstalálkozón résztvevő vezetőkről (Fotó: Xinhua/AFP)