Az Európai Parlament Patrióták Európáért nevű képviselőcsoportja keresetet nyújtott be az Európai Unió Bíróságához azt kérve, semmisítse meg az Európai Parlament szakbizottságaiban hozott határozatokat, amelyek kizárják a frakció tagjait a bizottságokban betöltött valamennyi felelős, elnöki és alelnöki tisztségből – tájékoztatott a képviselőcsoport kedden.
A Patrióták Európáért azt szeretné, ha a tagállamokban demokratikusan lezajlott választások eredményei minden megkülönböztetés nélkül tükröződnének az Európai Parlament valamennyi vezető testületében.
Se többet, se kevesebbet
– fogalmaztak. Arra hívták fel a figyelmet, hogy a patrióták a harmadik legnagyobb képviselőcsoport az Európai Parlamentben, de a jóval kisebb létszámú frakciókkal ellentétben nem kapott egyetlen parlamenti alelnöki és quaestori, illetve bizottsági elnöki vagy alelnöki helyet sem. A teljes kizárás alkalmazása sérti az Európai Parlament eljárási szabályzatának számos cikkét, nevezetesen a 34. cikket, amely szerint a parlamenti ciklus elején az uniós parlament házbizottságaként működő Elnökök Értekezletének arra kell törekednie, hogy olyan eljárásokban egyezzen meg, amelyek tükrözik az intézmény politikai sokszínűségért.
Az EP 219. cikke szerint továbbá a szakbizottságokban és a küldöttségekben, a döntéshozó testületekben, valamint az egyes szakbizottságok elnökségének összetételében tükröződnie kell az Európai Parlament sokszínűségének – emlékeztettek.
Az a döntés, hogy uniós parlamenti képviselőket automatikusan és szisztematikusan kizárnak minden felelős tisztségből, pusztán politikai véleményük miatt és azért, mert a Patrióták Európáért nevű képviselőcsoporthoz tartoznak, sérti egyebek között az Európai Unióról szóló szerződés 10. cikkét és az EU Alapjogi Chartája 21. cikkét – jelentették ki
A határozatok diszkriminatív jellege sérti azt az elvet, hogy az uniós parlament valamennyi képviselője teljes mértékben gyakorolhassa a választóktól kapott mandátumát
– fogalmaztak.
Borítókép: Az Európai Unió Bíróságához fordul a Patrióták Európáért frakció (Fotó: AFP)