Ferenc pápa október 2-án a szinódus megnyitóján a Szentlélek vezetésére bízta a szinódusi munkálatokat. Magyar püspökök is részt vesznek az egyház kihívásaival foglalkozó háromhetes tanácskozáson. A Magyar Katolikus Püspöki Konferenciát Mohos Gábor esztergom-budapesti segédpüspök, a keleti katolikus egyházak részéről a Magyar Görögkatolikus Egyházat Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita képviseli a szentszéki üléseken.
A püspöki szinódust VI. Pál pápa a II. vatikáni zsinat végén, 1965-ban alapította azzal a céllal, hogy a világ püspökei segítsék a mindenkori pápát az egyház előtt álló kihívások kezelésében.
A katolikus püspökök a világ és az egyház kapcsolatáról, az egyház megújulásának lehetőségeiről tanácskoznak az elkövetkező hetekben. Ferenc pápa idén is a Vatikánba szólította a világegyház püspökeit.
Több mint 360 résztvevő érkezett a püspöki szinódus XVI. rendes közgyűlésének második ülésszakára, amelyen egyháziak és világiak is vannak.
A VI. Pál pápáról elnevezett teremben zajlanak a tanácskozások és egészen október 27-ig tartanak. A szinódus első ülésszaka tavaly októberben kezdődött.
A szentatya úgy fogalmazta meg lényegét, hogy a szinódus célja, hogy „meghallja, megértse és tettekre váltsa az Isten akaratát”.
A munkálatokat előkészítő Instrumentum laboris az öt kontinens egyházainak tapasztalatából összeállított témákat foglalja magában. Ezek között szerepel a háború, az egyenlőtlenségek, a szegénység, az erőszakot elszenvedett személyek helyzete, valamint a nők és a világiak egyházban betöltött szerepe. A szinódusi atyák 35 munkacsoportban végzik munkájukat a hónap végéig.
A püspöki szinódus jelentőségéről és a Vatikánban zajló munkálatokról Mohos Gábor atya, esztergom-budapesti segédpüspök számolt be lapunknak. Elmondta, hogy a püspöki szinódus az egyház egyik legfelsőbb szintű tanácskozó testülete, amely a zsinat után alakult, ahol minden püspöki konferencia, illetve a keleti rítusú katolikus egyházak képviseltetik magukat a létszámuknak megfelelő tagokkal.
Ez most kibővül olyan világi hívőkkel, férfiakkal és nőkkel is, akiket a szentatya erre kiválasztott, hogy Isten egész népét hallgassa meg.
Ennek a szinódusnak a témája maga a szinodalitás, vagyis az, hogy az egyház egy élő közösség, egy nép, amely együtt járja az utat. Ezt hangsúlyozza ki különösen a szentatya.
Ezen téma részletei körül folynak a szinódusi megbeszélések, hogy hogyan tudunk együtt, mint egy nép haladni azon az úton, amely az üdvösség útja és amely az örök életre vezet, amelyre Jézus mindannyiunkat meghívott
– mondta.
