Az Egyesült Államok egy fejlett rakétavédelmi rendszert telepít Izraelbe, valamint több tucat katonát, akik működtetni fogják e fegyverrendszereket, írja a Politico.
Joe Biden amerikai elnök utasította a Pentagont, hogy minél hamarabb juttassa el Izraelbe a Terminal High Altitude Area Defense (THAAD amerikai fejlesztésű, mobil rakéta-légvédelmi rendszer) rendszert – más néven THAAD-ot –, hogy segítse Izraelt az esetleges iráni rakétatámadások elhárításában, és kiegészítse az izraeli kormány már így is erős rakétavédelmi infrastruktúráját.
A lépés „alátámasztja az Egyesült Államok vasszigorú elkötelezettségét Izrael védelme és az Izraelben élő amerikaiak védelme mellett” – hangsúlyozta vasárnap Patrick Ryder vezérőrnagy, a Pentagon szóvivője.
A ballisztikus rakéták lelövésére alkalmas földi rendszer telepítése egy újabb lépés az amerikai erők folyamatos növelése érdekében a térségben.
Az Izrael és Irán közötti katonai konfliktus felerősítette a regionális háborútól való félelmeket. Irán már több száz ballisztikus rakétát és drónt indított Izrael ellen két támadásban áprilisban és legutóbb októberben, amelyeket az izraeliek az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország, valamint a térség más országainak segítségével nagyrészt semlegesítettek.
Bár a legtöbb rakétát sikerült lelőni, néhány áthatolt az izraeli légvédelmen, és kisebb károkat okozott az egyik izraeli katonai légibázison. A Hezbollah dróntámadása egy katonai támaszponton Izrael középső részén vasárnap négy katona halálát okozta, hét másik pedig súlyosan megsebesült – közölte az izraeli hadsereg. Ez a fegyveres csoport legerősebb csapása azóta, hogy Izrael két hete megkezdte libanoni invázióját, írta a The Guardian.
Az elmúlt két hónapban az Egyesült Államok új légierősítéssel megduplázta a Közel-Keleten állomásozó vadászgépek számát, és egy második repülőgép-hordozót küldött a térségbe, írta a lap. Az októberi támadás során az amerikai hadihajók a Földközi-tengeren legalább egy tucat rakétát lőttek ki ballisztikus rakéták megsemmisítésére, míg az Egyesült Államok F–15 és F–16-os vadászgépeket vetett be az iráni drónok lelövésére.
Az Egyesült Államok egy THAAD-üteget és más légvédelmi rendszereket már küldött a Közel-Keletre a Hamász tavaly októberi Izrael elleni támadása után, de ez az első alkalom, hogy harci körülmények között szeretnék bevetni.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter szombaton egyeztetett Joav Gallant izraeli védelmi miniszterrel, és aggodalmát fejezte ki a dél-libanoni izraeli műveletek miatt, ahol izraeli katonák az ENSZ békefenntartó erőinek közelében tevékenykednek.