Az Európai Bíróság által közzétett határozatban megállapításra került, hogy az Európai Bizottság megsértette a nyugat-szaharai nép önrendelkezési jogát azzal, hogy kereskedelmi megállapodásokat kötött Marokkóval.
Marokkó 1975-ben annektálta Nyugat-Szaharát. A 266 ezer négyzetkilométeres, foszfátban és halban, illetve feltehetőleg olajban is gazdag területen az annak függetlenségéért küzdő Polisario Front mozgalom kikiáltotta a Szaharai Demokratikus Arab Köztársaságot, és fegyveres harcot indított az államalakulat önrendelkezéséért a szomszédos Algéria támogatásával. Az Európai Unió 2019-ben halászati és mezőgazdasági megállapodásokat kötött Marokkóval, amelyek a Nyugat-Szaharából származó termékekre is kiterjedtek. A bíróság döntése szerint „a nyugat-szaharai nép beleegyezése a megállapodás végrehajtásába a feltétele azon határozatok érvényességének, amelyekkel az uniós tagállamok kormányait tömörítő tanács az EU nevében jóváhagyta az egyezményt.”
A határozat hozzáteszi: habár az Európai Bizottság folytatott konzultációkat a megállapodás megkötését megelőzően, ez a folyamat azonban „nem a nyugat-szaharai népet vonta be, hanem az ott jelenleg tartózkodó lakosokat, függetlenül attól, hogy a nyugat-szaharai néphez tartoznak-e vagy sem.”
Mivel e nép jelentős része jelenleg e területen kívül él, ez a konzultációs eljárás nem volt alkalmas arra, hogy megállapítsa nyugat–szaharai nép beleegyezést a kereskedelmi egyezménybe – olvasható a határozatban.
A luxemburgi bíróság azt is kimondta, a Nyugat–Szaharában termelt paradicsom és dinnye címkézése során az eredeti származási helyet kell feltüntetni.
A címkézésen kizárólag Nyugat-Szaharát lehet feltüntetni ezen áruk származási országaként, kizárva minden Marokkóra való utalást, hogy elkerülhető legyen a fogyasztók megtévesztése
–mondta ki a bírósági határozta.
A Marokkói Királyság kijelentette, hogy véleménye szerint, semmilyen módon nem érinti az Európai Unió Bíróságának a mezőgazdasági és halászati megállapodásokról szóló ítélete, és a királyság nem vett részt az eljárás egyik szakaszában sem – olvasható a közleményben.
Az Európai Bíróság határozatára Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma is reagált, a közleményből kiderült, hogy a minisztérium részletesen tanulmányozza az ítéletet az EU–Marokkó halászati és mezőgazdasági egyezményeket illetően.
Magyarország következetes álláspontja, hogy az EU–Marokkó stratégiai partnerség közös érdekünk. Továbbra is azon fogunk dolgozni, hogy a kapcsolatok szorosabbra fűzésével és a Marokkóval való együttműködés további területekre való kiterjesztésével ezeket az érdekeket szolgáljuk
– olvasható a közleményben.
Borítókép: Az Európai Bizottság (Fotó: AFP)