Bíróság elé állítják a rendőrt, aki miatt egy tüntető elvesztette a látását

Öt évvel a franciországi sárgamellényes tüntetések után bíróság elé állítják azt a rendőrt, aki egy szabálytalan könnygázgránát-lövéssel végzetes sérülést okozott egy tüntetőnek. Manuel Coisne örökre elvesztette a látását, és ügye most egy egész ország figyelmét felhívja a rendőri túlkapásokra.

2024. 10. 25. 20:16
Egy sárgamellényes Guy Fawkes-maszkot visel, amelyen a szeme be van kötve, így jelképezve azokat a tüntetőket, akik szemükön sérültek meg a francia rendőrség által használt fegyver miatt.
Egy sárgamellényes Guy Fawkes-maszkot visel, amelyen a szeme be van kötve, így jelképezve azokat a tüntetőket, akik szemükön sérültek meg a francia rendőrség által használt fegyver miatt. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt év telt el azóta, hogy a sárgamellényes mozgalom heves megmozdulásai utcai harcokat váltottak ki Franciaország nagyvárosaiban. A helyzet akkor Párizsban is eldurvult, különösen a 2019. november 16-án zajló tüntetés során, amelyen Manuel Coisne, egy akkor 41 éves férfi is részt vett. A békésen jelenlévő Coisne-t váratlanul érte a rendőrség könnygázgránátja, amely végleg megvakította bal szemét.

A párizsi bíróság most döntött úgy, hogy Fabrice T., az érintett rendőr ellen vádat emel. Az ügy előzményei szerint Fabrice T. a szabályos eljárást megszegve, a 30-45 fokban előírt lövési szög helyett mindössze 18 fokos szögben lőtte ki a gránátot. 

Az indítványokat és bizonyítékokat megvizsgáló bírónő szerint a lövés közvetlen okozója volt Coisne súlyos sérülésének, amely visszafordíthatatlan károsodáshoz vezetett.

A történtekről készült videófelvételek és szakértői elemzések mind alátámasztják, hogy a lövés szabálytalan volt, és nem felelt meg a könnygázgránátok alkalmazására vonatkozó előírásoknak. Az Igazságügyi Rendőrség (IGPN) és ballisztikai szakértők is megerősítették, hogy a rendőr nem a protokoll szerint járt el. Coisne ügyvédje, Arie Alimi hangsúlyozta: ügyfelének története csak egy példa arra, hogyan fordulhatnak a törvény emberei olyan eszközökhöz, amelyek súlyos és maradandó sérüléseket okoznak.

Az eset azért is különösen megdöbbentő, mert a sárgamellényes tüntetések során összesen 23 demonstráló veszítette el valamelyik szemét a rendőri beavatkozás következtében. 

Bár sok esetet megvizsgáltak, eddig nem született ítélet a rendőrök ellen, ami komoly társadalmi feszültségeket váltott ki az országban. A francia rendőrség és a belügyminisztérium is szigorította az irányelveket, hogy a jövőben elkerüljék a hasonló tragédiákat, de a közvélemény követeli, hogy a felelősöket bíróság elé állítsák.

Fabrice T. ügyvédje eddig nem kommentálta az ügyet, de a védelem valószínűleg arra fog hivatkozni, hogy a rendőr az előírások szerint járt el. Az ügyészség viszont úgy véli, hogy egyértelmű a szabályszegés, és ezzel a sárgamellényes tüntetések egyik legsúlyosabb rendőri túlkapásának bizonyítására kerülhet sor.

Az eset megítélése még évekig folytatódhat, de a most kezdődő tárgyalás szimbolikus jelentőséggel bír a rendőri erőszak és a polgári jogok közötti egyensúly keresésében. Franciaországban továbbra is komoly vitát váltanak ki a tüntetések során bevetett fegyverek, és a Coisne-ügy révén ezek használatának szigorúbb ellenőrzését követelik.

Borítókép: Egy sárgamellényes Guy Fawkes-maszkot visel, amelyen a szeme be van kötve, így jelképezve azokat a tüntetőket, akik szemükön sérültek meg a francia rendőrség által használt fegyver miatt (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.