A legutóbbi három tartományi választás drámai volt Olaf Scholz számára, valamint a Szociáldemokrata Párt (SPD), a Zöldek és a neoliberális Szabad Demokrata Párt (FDP) koalíciója számára – az eredmények az ország hangulatát tükrözték. A háború utáni Németország történetében még soha nem volt olyan népszerűtlen egy szövetségi kormány, mint ez a koalíció, a jobboldal pedig azóta nem volt ennyire népszerű.
A tartományi választásokat követő héten a zöldek vezetőt váltottak, és most megpróbálják átalakítani pártpolitikájukat. A balközép szociáldemokraták megkönnyebbültek, hogy legalább Brandenburgban megnyerték a választást, és minden további gond nélkül, de a szociális kérdésekre nagyobb hangsúlyt fektetve kívánják folytatni a munkát. Az FDP pedig, a koalíció legkisebb tagja, amelynek ideológiai beállítottsága a legkevésbé illik a másik kettőéhez, szintén finomítani akarja a hangsúlyokat. A koalícióból való kilépéssel való fenyegetőzéssel a párt azt reméli, hogy saját, neoliberálisabb programját jobban láthatóvá teszi.
Nincs egyetértés
A költségvetés, a gazdaság, a migráció, a nyugdíjak – a két baloldali párt, az SPD és a Zöldek a napirenden lévő számos jogalkotási projektről más véleményt képviselnek, mint a gazdaságilag liberális FDP. A párt vezetője, Christian Lindner pénzügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy a koalíciót a teljesítménye alapján fogják megítélni – írja a Deutsche Welle német lap.
Lindner felszólította a koalíciós partnereket, hogy idén ősszel hozzák meg a szükséges döntéseket és ultimátumot adott.
A pártok múlt pénteken a Bundestagban, a parlamentben a nyugdíjakról vitáztak, ami az az SPD számára kulcsfontosságú kérdés, hiszen a párt 2039-ig az átlagjövedelem 48 százalékán akarja tartani a nyugdíj mértékét. Mint ismert, Németországban az állami nyugdíjakat járulékokból, valamint állami támogatásokból finanszírozzák. Jelenleg 21 millió nyugdíjas van Németországban, de a demográfiai változások miatt az elkövetkező években egyre kevesebb járulékfizetőnek kell majd egyre több nyugdíjast támogatnia.
Ezért az FDP több magánnyugdíjprogramot és a nyugdíjrendszer piaci alapú nyugdíjprogrammá történő átalakítását akarja, a svéd modell mintájára.
A költségvetést novemberig kell elfogadni a Bundestagban, és a jelenlegi tervezetben még mindig mintegy 12 milliárd eurónyi költségvetési hiány van.
Külön utakon a gazdaságpolitikában
A kormány egy 49 intézkedésből álló csomagot is kidolgozott a magánszektor megsegítésére, de itt is különböző politikai irányzatok ütköznek egymással. Az SPD és a Zöldek a kormányzati beavatkozás és a pénzügyi segítség mellett érvelnek, az FDP viszont határozottan ragaszkodik a német alkotmányban rögzített adósságfékhez, és semmilyen körülmények között nem engedi, hogy a kormány új hiteleket vegyen fel.
Egyes közgazdászok kételkednek abban, hogy a kezdeményezés egyáltalán meghozná a kívánt hatást. Egyesek szerint a gazdasági növekedés jövő évi 0,5 százalékos növekedése túlságosan optimista előrejelzés. Mindez azt jelenti, hogy a koalíció ugyanolyan megosztott lesz a következő hetekben is, mint az elmúlt hónapokban. Azt még nem tudni, hogy az FDP ultimátuma valóban kitart-e a tél kezdetéig. Ha az FDP nem tudja elfogadni a költsvégetési szavazás eredményét, és kilép a koalícióból, az nem jelentené automatikusan a szövetségi kormány végét és új választásokat. Scholz kancellár az SPD-vel és a Zöldekkel kisebbségben folytathatná a kormányzást.
Borítókép: Egyre csak távolodnak egymástól a német kormánykoalíció tagjai (Fotó: AFP)