Habsburg Lotharingiai Károly huszonkilenc évesen, az első világháború harmadik évében lett császár és király. Trónra lépésekor a béke megteremtését tűzte ki legfőbb feladatának. Meggyőződése volt, hogy egy uralkodó legszentebb kötelessége a béke helyreállítása. Ő volt az egyetlen a korabeli vezető európai politikusok közül, aki támogatta XV. Benedek pápa békére irányuló erőfeszítéseit.
Paul Richard Gallagher bíboros, a Szentszék külkapcsolatokért felelős államtitkára üzenetet küldött a konferenciára, amelyet Habsburg-Lotharingiai Eduárd nagykövet olvasott fel.
A vatikáni bíboros felhívta a figyelmet arra, hogy a konferencia kitűnő alkalom Boldog Károly alakjának újbóli felfedezéséhez. Az uralkodó a történelem legsötétebb időszakában, az első világháborúban fáradhatatlanul harcolt a béke és a kiengesztelődés megvalósításán. Az államtitkár úgy fogalmazott, abban bízik, hogy az Európában, a Közel-Keleten, valamint a világ más részein zajló háborúk láttán a politikai vezetők inspirációt nyernek Boldog Károly keresztény elkötelezettségéből, és hozzá hasonlóan fáradhatatlanul keresik a békét.

A felszólalásokat Dominique Mamberti bíboros, az Apostoli Szignatúra prefektusa kezdte, aki a Boldogok sorában tisztelt uralkodó keresztény erényeit állította a beszéde középpontjába. Kiemelte, IV. Boldog Károly életének minden mozzanatát sziklaszilárd hite vezette, mindenben az Úr akaratát kívánta követni. Még élete utolsó időszakában, a száműzetés éveiben is, naponta vett részt szentmisén és imádkozta a rózsafűzért. A vatikáni bíboros a bölcsességet emelte ki Boldog IV. Károly erényei közül. Uralkodóvá választását követően elhatározta, hogy minden erőfeszítést meg fog tenni a háború lezárására. Azonnal szövetségeseket keresett, elősorban a Szentszék és XV. Benedek pápa fellépését szorgalmazta.
Johan Ickx, a szentszéki államtitkárság történelmi levéltárának igazgatója a XV. Benedek pápa és IV. Károly közötti levelezésekből merítve mutatta be a béketörekvésekre vonatkozó próbálkozások dokumentációját.
Tóth Krisztina, a Vatikáni Magyar Levéltári Kirendeltség vezetője felszólalásában IV. Boldog Károly trónra lépését illusztrálta. Lapunknak nyilatkozva arra is kitért, hogy az uralkodó tisztelete gyorsan elterjedt a világban. Ezt bizonyítja a Károly Király Nemzetközi Liga elnevezésű kezdeményezés, amelynek tagjai a népek békéért imádkoznak. Ez azért is fontos, mert a népek békéjéért nemcsak diplomáciai szempontból kell tenni, hanem imádsággal is hozzá kell járulni.