Vérfagyasztó világháborús fenyegetést küldött a belarusz elnök

Oroszország előveheti a legrettegettebb fegyvereit, ha a NATO erre rákényszeríti, erről beszélt a belarusz elnök az orosz–ukrán háború kapcsán.

2024. 10. 23. 19:41
Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök
Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök Kazanyban adott interjút a Rossia 1 televíziónak. Az államfő leszögezte, Oroszország a legveszélyesebb fegyvereket szerezheti be a raktárakból, ha a NATO katonákat küldene az orosz–ukrán háborúba.

Az államfő szerint a probléma az, hogy a Nyugat már nem állíthatja le a fegyverszállításokat az orosz–ukrán háborúba, ebben az esetben ugyanis a hitelességét veszítené el. Emlékezetes, Vlagyimir Putyin orosz elnök az elmúlt hónapokban többször kijelentette, hogy

amennyiben a Nyugat katonákat küld Ukrajnába, vagy az ukrán hadsereg nyugati fegyverekkel veszi célba az oroszországi területeket, úgy hamar kirobbanhat a harmadik világháború. Putyin a nyilatkozataiban arra is kitért, hogy ilyen esetben a nukleáris fegyvereket is bevethetik, így egy atomháborúba sodródna a világ.

 

Kötelesség lenne az atomfegyver bevetése

Nemrég összeült Moszkvában az orosz Biztonsági Tanács, ahol a nukleáris elrettentésről tárgyaltak a tagok egy esetleges világháború kapcsán. A megbeszélésen Vlagyimir Putyin elnök arról beszélt, hogy a nukleáris triász továbbra is a legfontosabb garancia az állam és a polgárok biztonságának biztosítására. Hozzátette, hogy nukleáris választ vonnak maguk után a nyugati támadófegyverek bevetése az Oroszországi Föderáció ellen. Kiemelte, hogy Oroszország mindig is nagyon felelősségteljesen viszonyult a nukleáris erőkhöz, ez rendkívüli intézkedés az ország szuverenitásának védelmében. A tanácsülésen a nukleáris doktrína számos pontosítását javasolják az atomfegyverek alkalmazási feltételeinek meghatározása tekintetében. 

A javaslat szerint a megtorlás alól nem jelent kivételt az sem, ha egy nem nukleáris állam részt vesz egy ilyen jellegű támadásban az Oroszországi Föderáció ellen. A frissített nukleáris doktrínának tervezete egyébként kibővíti azon államok és katonai szövetségek kategóriáját, amelyek ellen nukleáris elrettentés történik.

Az ország fenntartja magának a jogot arra is, hogy nukleáris fegyvert alkalmazzon egy Belarusz elleni agresszió esetén. A javaslat kimondaná továbbá, hogy az Oroszországi Föderáció szuverenitását fenyegető kritikus veszély és a hagyományos fegyverek jelentik majd a nukleáris válasz alapját. 

Az Oroszország hivatalos nukleáris doktrínájának megváltoztatásáról hozott döntés a Kreml válasza arra, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia azt mérlegeli, engedélyezze-e Ukrajnának a hagyományos nyugati rakéták mélyebb orosz területekre való kilövését

– jelentette ki Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács tagja.

Borítókép: Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.