Zelenszkij a sajtótájékoztatón beszélt az ukrajnai áldozatokról is. Megerősítette, hogy egy nap alatt 650 orosz katona vesztette életét. A háborúban tapasztalt veszteségek és a migrációs kérdések is terítéken voltak a sajtótájékoztatón. Zelenszkij kifejtette, hogy bár örömmel fogadná a külföldön élő ukránokat vissza az országba, nem sürgetheti a hazatérésüket, különösen ha az idősekre és a háború miatt kivándorolt családokra gondolunk.
Nem gyakorolhatunk nyomást az emberekre, hogy térjenek vissza
– mondta, hozzátéve, hogy örömmel fogadja támogatásukat és segítségüket, de nem mindenki tud vagy akar visszatérni.
Volodimir Zelenszkij a sajtótájékoztatón kitért arra, hogy a nyugati országok gyakran óvatosak a „vörös vonalak” átlépésével kapcsolatban, mert attól tartanak, hogy ez további eszkalációhoz vezetne. Zelenszkij azonban hangsúlyozta, hogy az észak-koreai katonák orosz területre történő telepítése már önmagában eszkaláció, mégpedig nem Ukrajna részéről, hanem Oroszország irányából. Ennek kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy a nyugati államoknak határozottabb lépéseket kellene tenniük, hogy ne csak retorikában, hanem konkrét tettekkel is reagáljanak az ilyen fenyegetésekre, hiszen ez a tétlenség a konfliktus elmélyüléséhez vezethet.
A sajtótájékoztatón szóba került az Egyesült Államokban zajló választás is. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok politikája nagyrészt pártatlan támogatást nyújtott Ukrajnának, és reméli, hogy ez így is marad. „Azt hiszem, a legtöbb amerikai az oldalunkon áll, mert megértik, hogy közös értékeinket védjük” – jelentette ki.
Az ukrán elnök aggodalmának adott hangot a Nyugat-Európában tapasztalható csökkenő támogatás és a szankciók hatékonysága kapcsán. „Az első napokban nagyon nehéz volt, szinte egyedül voltunk” – emlékezett vissza. Kiemelte az EU egysége megőrzésének fontosságát és a szövetségesek közötti folyamatos együttműködés szükségességét.
Amikor az újságíró Emmanuel Macron francia elnök szavait idézve a nyugati csapatok esetleges Ukrajnába küldését vetette fel, Volodimir Zelenszkij kifejtette, hogy Ukrajna maga sosem sürgetett ilyen megoldást és nem is tárgyalt róla részletesen. Hangsúlyozta, hogy rendkívül óvatosan kell kezelni az ilyen jellegű kérdéseket, mivel nincs biztos döntés a nyugati vezetők és társadalmak részéről, és bármilyen nyilvános nyomásgyakorlás veszélyes lehet, mert alááshatja a már meglévő támogatást. Zelenszkij szerint elengedhetetlen, hogy megőrizzék azt a támogatást, amit az ország jelenleg kap a nemzetközi közösségtől.
A háború jövőjével kapcsolatban is nyilatkozott, hangsúlyozva az együttműködés fontosságát és a feladatok pontos végrehajtását. A béketárgyalásokról szólva azt mondta, hogy Ukrajna megerősítésére van szükség ahhoz, hogy hatékony tárgyalásokat folytathasson. Kiemelte a nyitottság és a tisztesség fontosságát a tárgyalások során, de kétségét fejezte ki a béketárgyalások közeli lehetőségét illetően, mivel Oroszország nem hajlandó kompromisszumokra.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij újságírókkal beszélgetett (Forrás: közösségi média)