Az amerikai kormány hivatalosan is megerősítette, hogy 680 millió dollár értékű fegyverszállítmányt küldött Izrael számára. A szállítmány több ezer JDAM (Joint Direct Attack Munition) precíziós irányítású bombát tartalmaz. A bejelentést követően azonban a Biden-adminisztráció határozottan cáfolta azokat a spekulációkat, amelyek szerint a fegyverüzlet és a Libanon és Izrael között létrejött fegyverszünet között bármilyen kapcsolat lenne.
Az amerikai tisztviselők hangsúlyozták, hogy a JDAM-ok szállításáról szóló megállapodás már hónapokkal ezelőtt folyamatban volt, és számos más fegyverszállítási megállapodás része, amelyeket a Hamász által október 7-én indított támadás óta jóváhagytak.
A fegyverszállítmányok eljuttatása legalább egy évet vesz igénybe, és a hosszú távú izraeli védelmi támogatás részeként kell értelmezni, nem pedig a libanoni fegyverszünettel való összefüggésben – írja a Times of Izrael.
Az amerikai külügyminisztérium nem erősítette meg hivatalosan a JDAM-ok eladásának jóváhagyását, de hangsúlyozta az USA folyamatos támogatását Izrael biztonsága iránt az iráni támogatású fenyegetésekkel szemben. A közlemény nyomatékosította továbbá, hogy minden fegyverszállítás megfelel az amerikai törvényeknek, amelyek megtiltják a fegyverek háborús bűncselekmények elkövetésére való felhasználását, valamint olyan országok számára történő szállítást, amelyek akadályozzák a humanitárius segélyek eljuttatását a civilekhez.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök korábban azt állította, hogy az USA késlelteti a fegyverszállítmányokat Izraelnek, és utalt arra, hogy a késések Donald Trump megválasztott elnök januári beiktatása után megszűnnének. A Biden-adminisztráció cáfolta Netanjahu állításait, és kijelentette, hogy csak egy bombákat tartalmazó szállítmányt tartottak vissza, aggályok miatt,
miszerint sűrűn lakott területeken használnák őket.
Amos Hochstein amerikai különmegbízott, a libanoni fegyverszünet fő közvetítője szintén cáfolta Netanjahu hivatalának állításait, miszerint az Egyesült Államok fenyegetőzött egy azonnali fegyverszünetre szólító ENSZ BT-határozat benyújtásával, ha Izrael elutasítja az amerikai közvetítéssel létrejött megállapodást.
Fegyverszünet
Izrael és Hezbollah tűzszünetet kötött Libanonban, egy több mint egy éve tartó konfliktus után. A megállapodás értelmében a libanoni hadsereg veszi át a határőrizetet, míg Izrael fokozatosan kivonul. Netanjahu hangsúlyozta:
a tűzszünet a Hezbollah együttműködésétől függ.
Tárik Meszár, a Migrációkutató Intézet kutatója szerint a tűzszünet inkább átmeneti nyugalmat jelent, mint fordulópontot. A régió stabilitása továbbra is törékeny, a Hezbollah magatartása pedig kulcsfontosságú. Izrael a tűzszünetet arra használhatja, hogy erősítse katonai erejét, és más konfliktusövezetekre (Irán, Gáza) összpontosítson.
A menekültek hazatérése és a humanitárius segítségnyújtás jelentős kihívásokat jelent. Az Egyesült Államok optimista, és reméli, hogy a tűzszünet pozitív hatással lesz más konfliktusokra is, míg Izrael inkább a saját erőinek megerősítésére koncentrál.
Borítókép: Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök (Fotó: AFP)