A botrányt botrányra halmozó szlovén biztosjelölt válaszol a kérdésekre

Marta Kos, a szlovén bővítési biztosjelölt meghallgatása már most több kényes helyzetet teremtett. Kos korábbi diplomáciai karrierjét, valamint titkosszolgálati kapcsolatokat firtató kérdéseket is felhoztak a vizsgálat során.

2024. 11. 07. 11:28
Marta Kos
Marta Kos Fotó: Csudai Sándor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marta Kos szlovén biztosjelölt a bővitési tárcát veheti át Várhelyi Olivér magyar biztostól, aki öt éven keresztül töltötte be ezt a fontos pozíciót. A szlovén biztosjelölt új megbízatása jelentős kihívásokkal jár, különösen olyan időszakban, amikor az EU bővítési stratégiája és Ukrajna csatlakozási tervei az uniós politikai térkép központi kérdései. Nem beszélve arról, hogy  meghallgatás előtt derült fény arra, hogy a jelölt előélete tele van botrányokkal.

Marta Kos még csak nem is az EU-ban él, egy lobbicégnél tanácsadó, hírbe hozták a volt Jugoszlávia titkosrendőrségével, és állítólag a beosztottjaival is agresszíven viselkedett. 

Kos, aki korábban is tagadta az informátori szerepet, most az Európai Parlament képviselőinek jelentette ki, hogy az információk hamisak. 

Rengeteg új dolgot olvastam magamról, amiről korábban nem is tudtam

– jegyezte meg Kos. Elmondása szerint célja, hogy „egyszer s mindenkorra” tisztázza a múltját, mivel elmondása szerint ez alapvető fontosságú számára.

Már a meghallgatása elején Marta Kos eloszlatta azok reményeit, akik gyorsított uniós tagsági folyamatot szorgalmaznak az orosz fenyegetés alatt álló országok, például Ukrajna és Moldova számára. Kos egyértelművé tette, hogy az EU tagsági követelményei nem változnak:

Csak akkor fogadunk új tagállamokat, ha aktívan kiállnak az értékeink, a demokrácia és a jogállamiság mellett

 – jelentette ki. 

A biztosjelölt hozzátette, hogy „teljes mértékben támogatom az ambíciókat, de nem lehet rövidítésekkel élni – soha nem fogom a minőséget a gyorsaság oltárán feláldozni”. Ám véleménye szerint „reális esély” van arra, hogy az unió a közeljövőben sikeresen lezárja a csatlakozási tárgyalásokat Montenegróval és Albániával. Kos konkrét dátumokat is megnevezett:

Montenegróval 2026 végére, Albániával pedig 2027-re befejezhetjük a tárgyalásokat

 — mondta Kos.

Ilyen szempontból a biztosjelölt nyilatkozata optimista perspektívát vetít előre a nyugat-balkáni integráció szempontjából, miközben az EU továbbra is szigorúan ragaszkodik a tagsággal kapcsolatos feltételek teljesítéséhez.

Marta Kos többször is kérdést kaptak arról, hogy együttműködne-e a jobboldali képviselőkkel, különösen a Patrióták Európáért frakció tagjaival. Kos azonban nem adott egyértelmű választ a kérdésre.

Gál Kinga EP–képviselő Marta Kos meghallgatásán (Fotó: Csudai Sándor)

A kérdést először Gál Kinga EP-képviselő, a Patrióták Európáért pártcsalád első alelnöke tette fel, majd kollégája, Sebastiaan Stöteler tette fel Kosnak, érdeklődve a „cordon sanitaire” gyakorlatról, amely blokkolja bizonyos pártok együttműködését ideológiai különbségek alapján az Európai Parlamentben. 

Kos mindkét alkalommal elkerülte a közvetlen választ, így nem tisztázta álláspontját ebben a kérdésben.

 

Borítókép: Marta Kos (Fotó: Csudai Sándor) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.