Olaf Scholz német kancellár ígéretet tett a kitoloncolások felgyorsítására, ennek ellenére továbbra is sok tervezett kiutasítás nem valósul meg. Ez derül ki a szövetségi kormány Sahra Wagenknecht képviselő kérdésére adott válaszából, aki azzal vádolja Scholzot, hogy hazudott.
Egy médiajelentés szerint a német rendőrség idén január és szeptember között a tervezett kitoloncolások közel 62 százalékát nem tudta végrehajtani. A Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ) beszámolója alapján 2024 első kilenc hónapjában 38 328 tervezett kitoloncolásból 23 610 hiúsult meg, ami 61,6 százalékos arányt jelent.
A NOZ szerint 2023-ban a kitoloncolások 65,6 százaléka, 31 330 tervezett visszatérés nem valósult meg. 2022-ben ez az arány 64,3 százalék, 2021-ben pedig 60,6 százalék volt. Németországban régóta problémát jelent, hogy sok kitoloncolást nem lehet végrehajtani, például mert az érintettek eltűnnek, a bíróságok megtiltják a kiutasítást vagy a repülőjáratot nem lehet lebonyolítani – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Emellett rendszeresen meghiúsulnak kitoloncolások azért is, mert a célország megtagadja a befogadást vagy az érintetteknek egészségügyi problémáik vannak.
2024 januárjában a Bundestag a kormánypártok szavazataival elfogadott egy törvényt, amely több és gyorsabb kitoloncolást tesz lehetővé az elutasított menedékkérők esetében. A jogszabály hosszabb fogvatartási lehetőséget biztosít a kiutasításra kötelezettek számára, és több jogot ad a rendőrségnek a szálláshelyek átkutatására.
Furfangos megoldások
A migránsok szándékosan megsebesítik magukat, hogy lekerüljenek a kitoloncolási járatokról – állította az egyik legnagyobb német rendőrszakszervezet elnöke, írja a The European Conservative.
Andreas Rosskopf, a Gewerkschaft der Polizei (GdP) elnöke szerint egyes kitoloncolásra váró migránsok olyan minősíthetetlen módon viselkednek, hogy a pilóták nem hajlandók átvenni őket.
„Sok kitoloncolásra váró ember már a repülőtéren visszaéléseket követ el” – mondta a RedaktionsNetzwerk Deutschlandnak (RND).
A helyzet sokszor addig fajul, hogy a repülőgép kapitányának meg kell szakítania a hazaszállítást, hogy tekintettel legyen a többi utasra, írta a lap. A solingeni tömeges késelés után a rendőrszakszervezet, a GdP több férőhelyet követelt a kitoloncolási őrizetben lévők részére, emellett több charterjáratot is, hogy kezelni tudják a kitoloncolandó személyek növekvő számát.
„Véleményünk szerint a renitens embereket egy sikertelen visszatoloncolás után gyorsan őrizetbe kellene venni” – mondta Rosskopf.
„Ez lehetővé tenné az újabb kitoloncolási kísérletet. Németországban azonban nincs elég hely a kitoloncolásig tartó őrizetre.”
Alsó-Szászország kormánya „nagyon sajnálatosnak” nyilvánította a hatóságok levelét, amely egyértelművé teszi a deportálásokhoz való laza hozzáállást. Ezen esetek rávilágítanak arra, hogy a migránsok milyen extrém módon próbálják elkerülni a kitoloncolást, írta korábban a Die Welt. A Bild című német lap mutatott be korábban egy levelet, amely rávilágít, hogy egyáltalán nem olyan könnyű kitoloncolni Németországból az illegális migránsokat – igaz, a kormány sem igyekszik túlzottan, írt erről korábban a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Lapunk is megírta, hogy Alsó-Szászország befogadó hatósága a közelmúltban azért jutalmazott egy elutasított erőszakos migránst, amiért az erőszakkal akadályozta meg a kitoloncolását.
Borítókép: Rengeteg migráns azért marad Németországban, mert nem tudják őket kitoloncolni (Fotó: AFP)