A közösség építő ereje egész Marokkót megmozgatta

Mai napig érezhető és tapintható nyomai vannak annak a földrengésnek, amely tavaly ősszel Marrákestől mintegy 70 kilométerre pusztított el falvakat, és a királyi város egy részét is súlyosan megrongálta. A helyieket nehezen sikerült szóra bírni a történtekről, az idegenvezetőnk azonban elmesélte, hogyan állt talpra Marokkó a 6,8-as erősségű földrengés után, amely több ezer életet követelt. Az azóta Marrákesbe érkező turisták nemcsak új élményekkel gazdagodhatnak, hanem saját szemükkel láthatják, mire képes a közösség ereje. A magyar turisták pedig már közvetlen repülőjárattal is elérhetik Budapestről Marokkó ősi városát.

2024. 11. 11. 5:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október utolsó napjaiban Marrákes utcáin sétálva még mindig érezhető a múlt nyomása, amelyet a 2023. szeptember 8-án bekövetkezett pusztító földrengés hagyott maga után. A tragédia szelleme mindent áthatott, ahogy elhaladtam az épületek között, amelyek még mindig a felújítás nyomait viselik magukon – mintha a falak is mesélni próbálnának a történtekről.

A 6,8-es erősségű földrengésnek és utórengéseinek több mint 2900 halálos áldozata és 5500 sérültje volt. A földmozgás súlyosan megrongálta Marrákes ősi városrészének egyes részeit, és az Atlasz-hegységben több települést is szinte a földdel tett egyenlővé. A földrengést Marokkó legnagyobb városában, Casablancában, valamint Portugáliában és Algériában is érezni lehetett. A helyiek életét az éjszaka közepén forgatta fel fenekestül a földrengés, amely Marrákestől 72 kilométerre pattant ki, közel a földfelszínhez. A fő rengést körülbelül húsz perccel később egy 4,9-es erősségű utórengés követte.

 

Marokkó igazi ereje

Sokan elvesztették a szeretteiket és barátaikat. A természeti katasztrófa után azonban Marokkó megmutatta a világnak, hogy a közösség ereje hogy tud talpra állítani egy országot. Marrákes utcáin sétálva sikerült egy-két árussal néhány szót váltanom. Egy fiatal férfi, aki a piac közelében árult, elmondta, hogy a régi időkhöz képest most sok minden megváltozott. Egy másik árus pedig arról beszélt, hogy a földrengést követően a közösség azonnal megmutatta, mennyire szeretik a hazájukat és honfitársaikat. Elmesélte, hogy ez az esemény örökre megváltoztatta az életüket, de nem volt más választásuk, így a helyiek belevágtak a helyreállítási munkálatokba.

Marrákes híres főterén egész évben nagy a nyüzsgés (Fotó: Odrobina Kristóf)

A nemzetközi közösség is rengeteg segítséget felajánlott, a tragédiát követően azonban Marokkó-szerte tömegével jelentkeztek az emberek, hogy ingóságaikat odaadják a katasztrófa áldozatainak. A saját tulajdonaikat hozták el a földrengésben megsemmisült településekhez

– emlékezett vissza Abdullah, aki a néhány napos marokkói utunkon körbevezetett minket Marrákes utcáin. 

 

Kormányzati segítség a földrengés után

A marokkói kormány is azonnal segítséget nyújtott a károsultaknak. Idén október 25-ig összesen 63 766 család részesült a földrengés áldozatainak nyújtott havi pénzügyi támogatásból. Ezt Mustafa Baitas kormányszóvivő, a parlamenttel való kapcsolatokért felelős miniszteri megbízott jelentette be a napokban.

Baitas a heti kormánytanács ülése után beszélt a katasztrófa károsultjainak támogatására tett erőfeszítésekről. Kiemelte, hogy a földrengés utáni újjáépítési és helyreállítási erőfeszítéseket felügyelő tárcaközi bizottság legutóbbi ülése óta összesen 9,5 milliárd marokkói dirhamot (mintegy 340 milliárd forint) különítettek el az áldozatok pénzügyi támogatására. Ebből az összegből október 25-ig 4,75 milliárd dirhamot folyósítottak közvetlen állami támogatásként a családoknak.

Baitas azt is bejelentette, hogy a kormány további öt hónappal meghosszabbította a családonként 2500 diram összegű gyorssegély kifizetésének időtartamát. Ennek célja, hogy az érintett családok befejezhessék otthonaik helyreállítását, mivel sok család, akik engedélyt kaptak az újjáépítésre, még nem fejezte be a szükséges munkálatokat. A meghosszabbítás költségeit 750 millió dirhamra becsülik.

Marrákes virágzó utcáin sosem unatkozik az ember
Marrákes virágzó utcáin sosem unatkozik az ember (Fotó: Odrobina Kristóf)

 

Hangsúlyozta, hogy a kormány teljes mértékben elkötelezett a földrengés utóhatásainak kezelése iránt. Ez a művelet jelentős erőforrásokat, koordinációt és nyomon követési erőfeszítéseket igényel, hogy az érintett közösségek számára biztosítani lehessen a segélyek és a támogatás hatékony eljuttatását.

Baitas kiemelte a folyamatban lévő újjáépítési és rehabilitációs programok fontosságát is, amelyeket VI. Mohamed király támogat. Az e programokra elkülönített forrásokat és az általuk elért célokat „hatalmasnak és jelentősnek” nevezte, ami tükrözi a kormány elkötelezettségét a földrengés sújtotta régiók helyreállítása és újjáépítése iránt.

A Marrákesbe érkező turisták nemcsak a közel-keleti gazdag kultúrával ismerkedhetnek meg, hanem a közösség építő erejének eredményeit is saját szemükkel láthatják. A magyar turistáknak pedig külön jó hír, hogy már közvetlen repülőjárattal is eljuthatnak Budapestről Marrákesbe.

Borítókép: Felújítási munkálatok Marrákesben az egy évvel ezelőtti földrengést követően (Fotó: Odrobina Kristóf)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.