Brüsszelben kérnék számon a TikTok-vezért

Egy váratlan győzelem Románia elnökválasztásán nemcsak az ország, hanem az Európai Unió politikai stabilitására is hatással lehet. A TikTok-platform szerepét vizsgálják az ügyben, és a vállalat vezetőjét az Európai Parlament elé idézték.

2024. 11. 27. 7:38
Calin Georgescu román elnökjelölt.
Calin Georgescu román elnökjelölt. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió politikai vezetői aggodalommal figyelik a romániai elnökválasztás első fordulójának eredményeit, amelyben Calin Georgescu váratlanul az élre került, erről a Magyar Nemzet is beszámolt

Az esemény különösen azért keltett nemzetközi figyelmet, mert Georgescu kampányát jelentős részben a TikTok-platformon vezette, ahol szakértők szerint tömegesen alkalmaztak hamis fiókokat a népszerűsítésére.

Valérie Hayer, a Renew Europe liberális frakció vezetője, felszólította Shou Zi Chew-t, a TikTok vezérigazgatóját, hogy jelenjen meg az Európai Parlamentben, és számoljon be arról, hogyan felelt meg a platform a digitális szolgáltatásokról szóló rendeletnek (DSA). Hayer szerint Románia esete „figyelmeztetés” az egész kontinens számára, hogy a radikalizáció és a dezinformáció milyen gyorsan terjedhet a közösségi média által. A kampány súlyos kérdéseket vetett fel a TikTok felelősségéről is. Bogdan Manolea, a romániai Technológiai és Internetes Egyesület igazgatója szerint a platform nem észlelte időben a több ezer hamis fiók tevékenységét, amelyek Georgescu kampányának részeként működtek. 

A TikTokkal visszaéltek, és a cég nem tett hatékony lépéseket ennek megakadályozására

– mondta Manolea.

A választások eredményei nemcsak a román közvéleményt, hanem az Európai Uniót és a NATO-t is meglepték. Georgescu, akinek kampánya ellenséges hangnemet ütött meg a Nyugattal szemben, kiemelkedő eredményt ért el anélkül, hogy párttámogatással rendelkezett volna. Az exit pollok még Marcel Ciolacut, a román miniszterelnököt várták győztesnek, azonban a hivatalos eredmények teljesen más képet mutattak.

Ciolacu is nyilatkozott az ügyről, és hangsúlyozta, hogy a TikTokon keresztül zajló kampányok finanszírozási hátterét alaposan ki kell vizsgálni. Bár bizonyíték egyelőre nincs, a kampány forrásait illetően külföldi pénzekre gyanakszik.

A kínai tulajdonú TikTok az elmúlt években többször került az uniós szabályozók célkeresztjébe. Emmanuel Macron francia elnök korábban „megtévesztően ártatlannak” nevezte a platformot, amely szerinte függőséget okoz a fiatal felhasználók körében. Ennek ellenére az EU eddig nem szabott ki jelentős bírságot a cégre.

A TikTok szóvivője, Paolo Ganino visszautasította a vádakat, és hangsúlyozta, hogy a platform biztosította a választások tisztaságát egy külön választási információs központ segítségével, amelyet helyi civil szervezetekkel együttműködve hoztak létre.

Borítókép: Calin Georgescu román elnökjelölt (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.