A közleményben kiemelték, hogy az EU elkötelezett a válságövezetekben élő gyermekek jogainak védelmezése mellett is, példaként említve az Ukrajnában, a Száhel-övezetben, Szudánban és a közel-keleti térségben élőket. Azt is megemlítették, hogy a főként palesztin lakosságú Gázai övezetben dúló harcok halálos áldozatainak hetven százaléka nő és gyermek. Hangsúlyozták, hogy az EU legújabb iránymutatásai alapján az EU – az ENSZ-szel, illetve helyi szervezetekkel együttműködve – fokozza erőfeszítéseit a konfliktuszónában élő gyerekek védelméért,
a többi között az oktatás és az egészségügy terén, emellett növeli a gyermekek mentális egészségének megőrzésére tett erőfeszítéseit is.
A közleményben figyelmeztettek a kibertérben rejlő veszélyekre is, amelyeket az EU a többi között a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály segítségével igyekszik visszaszorítani. Aláhúzták a gyerekek szerepét az európai zöldmegállapodásban, amelynek célja egy fenntartható jövő megteremtése az elkövetkezendő generációknak.
Bátorítjuk a gyermekeket, hogy vegyenek részt az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, közülük kerülnek ki ugyanis a jövő vezetői
– olvasható a közleményben. A világnapról Karim Khan, a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze is megemlékezett, aki az X-en közzétett üzenetében emlékeztetett arra, hogy napjainkban is több millió gyermek válik erőszakcselekmények áldozatává.
A jognak meg kell őket védenie
- szögezte le, hozzátéve:
a büntetőbírság prioritásnak tekinti a gyermekek sérelmére elkövetett vagy őket érintő bűncselekmények elleni harcot.
Hozzátette:
a testület – vizsgálatok és eljárások segítségével – igyekszik elősegíteni a gyermekek igazságszolgáltatáshoz való jogát.
Borítókép: Játszó gyermekek Gázában (Fotó: AFP)