Elnökválasztás: máris megtalálták a bűnbakot a demokrata oldalon

Kamala Harris alelnök választási esélyei egyre inkább háttérbe szorulnak, a demokrata jelöltre Joe Biden elnök árnyéka vetül, és több demokrata tisztségviselő is arra figyelmeztet, hogy ha Harris elveszíti a versenyt, az elsősorban Biden felelőssége lesz.

2024. 11. 05. 21:20
A demokraták már arra is felkészültek, hogy Kamala Harris esetleg elbukik Donald Trumppal szemben az elnökválasztáson
A demokraták már arra is felkészültek, hogy Kamala Harris esetleg elbukik Donald Trumppal szemben az elnökválasztáson Fotó: Getty Images via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha Kamala Harris alelnök elveszíti a választást, több demokrata tisztségviselő szerint Joe Biden elnök lesz a hibás – írja a Politico bennfentesekre hivatkozva. Ezek a források azt mondták a lapnak, hogy

ha Harris veszít, az azért lesz, mert túl későn vette át a gyeplőt.

A lap tudósítói által megszólaltatott demokraták szerint azzal, hogy Biden 81 évesen, nyilvánvalóan megingó mentális egészsége és alacsony népszerűségi mutatója ellenére kitartott amellett, hogy induljon, értékes időt vett el Harristől, szövetségeseitől és a párttól.

Még azután is, hogy Biden végül beleegyezett abba, hogy visszalépjen, és Harrisnek adja át a lista élét, a nő nehezen tudta érdemben megkülönböztetni terveit a jelenlegi elégtelen kormányzástól

– írja a Politico. Emlékezetes, a The View című műsorban való októberi szereplése során Harris azt mondta, semmi nem jut eszébe, amikor megkérdezték tőle, milyen döntéseket hozott volna másképp.

Szakértők szerint Harrisnek nem sikerült elhatárolnia magát attól a progresszív San Franciscó-i tisztségviselőtől, akinek tekintették, így nem sikerült a mérsékeltebb és centrista támogatókat megnyernie.

Jó esélye van Trumpnak

Donald Trumpnak jó esélye van a győzelemre, nem is annyira önmaga miatt, hanem a jelenlegi amerikai válságra és a folyamatos gazdasági és társadalmi nehézségekre adott válaszai miatt. Ezekre ugyanis a demokrata kormányzat nem tudott megoldást javasolni – nyilatkozta a Vanity Fair Italia hírügynökségnek Benedetta Brevini Amerika-szakértő. Az elemzésben rávilágított arra, hogy az amerikaiak közel 12 százaléka (38 millió) szegénységben él, 13 százalékának (44 millió) nehézséget jelent a mindennapi élelmiszer előteremtése, nyolc százalékuk (26 millió) nem rendelkezik egészségbiztosítással. 

A hajléktalanok száma folyamatosan növekszik különösen San Franciscóban, Los Angelesben és New Yorkban. 

A lakhatás megfizethetetlensége a társadalom egyre szélesebb rétegéinek jelent problémát. 

Az Amerika-szakértő elemzésében elmondta, valószínűtlennek tartja, hogy Kamala Harris kerüljön ki győztesként az amerikai választásokon, még akkor is, ha a legfrissebb közvélemény-kutatások fej fej melletti küzdelmet mutatnak. A Trumppal folytatott híres vita során ugyanis Kamala nem ajánlott radikális irányváltást Bidenhez képest. Továbbra is hangoztatta az Egyesült Államok jelenlegi gazdaságának állítólagos előnyeit, az alacsony munkanélküliséget, a bérnövekedést és a feketék és fehérek közötti jövedelmi különbségek csökkenését.

De hiányoztak azok az újdonságok, amelyek a korábbi vezetéssel való szakítást érzékeltetnék. 

Számos demokrata reménykedett abban, hogy egyértelműen elítélik az izraeli–palesztin konfliktust, és szilárd elkötelezettséget vállalnak a béke mellett. 

Ami a gazdaságot illeti, Harris valószínűleg folytatná Biden mérsékelt piaci megközelítését, fenntartana néhány vámot, hogy ellensúlyozza Kína befolyását, és támogassa az infrastruktúrába és a megújuló energiába történő beruházásokat az Egyesült Államokban. 

Trump ezzel szemben agresszívebb megközelítést alkalmaz: húszszázalékos importvámot javasol, megvédené az amerikai piacot a beözönlő külföldi árutól. Ez a megközelítés azonban negatív hatással lehet a globális kereskedelmi kapcsolatokra. 

A bevándorlás kérdése az egyik legfontosabb pont a kampányban, a republikánusok a bevándorlókat okolják az ország problémáiért, az árak növekedéséért, a munkanélküliségért, a lakásválságért. Mindkét jelölt azt ígéri, hogy kemény álláspontot képvisel a bevándorlással kapcsolatban. 

Míg Harris támogatja a reformot, amely lehetőséget ad az állampolgársághoz való hozzáféréshez a fiatal, okmányokkal nem rendelkező bevándorlóknak is, addig Trump a tömeges kiutasításokat szorgalmazza.  

Az abortusz kérdése is fontos szerepet játszott a választási kampányban. Kétségtelen, hogy Trump alapvető szerepet játszott abban, hogy 22 állam korlátozásokat vezetett be az abortuszra vonatkozóan. Ezzel szemben Harris mindig is határozottan támogatta az abortuszt.  

Az elemzések arra is rámutatnak, hogy az amerikai társadalom politikai látásmódja egyre polarizáltabb. A megosztottság idén a nők és férfiak közötti véleménykülönbségekben is megfigyelhetők. Kamala Harris komoly hangsúlyt helyezett arra, hogy megszólítsa a nőket a választási kampány során, ígéretet tett arra, hogy érdekeiket képviseli a jövőben. 

Borítókép: A demokraták már arra is felkészültek, hogy Kamala Harris esetleg elbukik Donald Trumppal szemben az elnökválasztáson (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.