Hamar visszaköltözhet a béke Közép-Európába

Magyarország Szlovákiával együtt eddig is a béke pártján állt, Donald Trump januári beiktatása után pedig hamar visszaköltözhet a béke Közép-Európába – mondta el Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Juraj Blanar szlovák külügyminiszterrel közösen tartott budapesti sajtótájékoztatóján.

2024. 11. 14. 14:22
Szijjártó Péter magyar és Juraj Blanar szlovák külügyminiszter a sajtótájékoztatón
Szijjártó Péter magyar és Juraj Blanar szlovák külügyminiszter a sajtótájékoztatón Fotó: MTI/Máthé Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juraj Blanar szlovák külügyminisztert fogadta Budapesten Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A szomszédos ország tárcavezetője a Visegrádi Üzleti Fórum apropóján látogatott hazánkba.

Másfél hete egy teljesen új politikai valóságban találtuk magunkat, hiszen minden eddiginél nagyobb és jobb reményünk van arra, hogy a béke visszaköltözzön ide Közép-Európába

– kezdte Szijjártó Péter a kétoldalú megbeszélést követő sajtótájékoztatón.

Ez kifejezetten jó hír, főleg azon kormányok számára, amelyek eddig is békepárti politikát folytattak, és világossá tették, hogy nem a fegyverszállítások, hanem a fegyverszünet jelenti a kiutat az orosz–ukrán háborúból – tette hozzá.

Büszkék vagyunk arra, hogy Szlovákiával együtt voltunk és vagyunk részesei a globális békepárti többségnek, amely világosan érvelt a fegyverszünet és a béketárgyalások mellett Ukrajna vonatkozásában

– hangsúlyozta a miniszter.

Amióta patrióta kormány van hatalmon a Duna két oldalán, a két ország között biztosított a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködés lehetősége, és a rendszeres párbeszéd a két kabinet között lehetővé teszi, hogy ne csak a könnyű, de a nehéz kérdéseket is meg lehessen vitatni.

A magyar kormány sikertörténetnek tartja a Szlovákiával való együttműködést. A 15 milliárd eurós kereskedelmi forgalommal a szomszédos ország hazánk második legfontosabb kereskedelmi partnere – mutatott rá, hozzátéve, hogy a határátkelők száma 2010 óta gyakorlatilag megduplázódott, negyvenre emelkedett.

A két ország a legérzékenyebb területeken nyújt egymásnak biztonságot – mondta el Szijjártó Péter, kiemelve a fizikai, energetikai és gazdasági biztonságot.

Fizikai biztonság tekintetében nemcsak az illegális migrációval szembeni küzdelemről beszélek, hanem arról is, hogy az idei évben már a magyar légierő látja el Szlovákia fölött a légtérvédelmi feladatokat a cseh kollégákkal együtt

– fogalmazott a tárcavezető.

Energiaellátás tekintetében mind a kőolaj-, mind a földgázvásárlások vonatkozásában közös érdekeink vannak. Világossá tettük, hogy a keletről származó szállításokat nem lehet elvágni, mert ha megtennénk, mindkét ország energiaellátása veszélybe kerülne – jelentette ki Szijjártó Péter.

És amikor közösen léptünk fel az energiaellátásunk biztonsága érdekében, akkor mindig sikeresek voltunk

– hívta fel a figyelmet.

Emlékeztetett, hogy amikor Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök átadta a két ország közötti földgáz interkonnektort, értetlenséggel szembesültek, mára azonban bebizonyosodott, hogy az országok energiahálózatait összekötő infrastrukturális kapcsolatnak óriási stratégiai jelentősége van.

Egy követ fújunk a nukleáris energia tekintetében is

– mondta Szijjártó Péter, hozzátéve, hogy a szlovák nukleáris ipar messze földön híres, az ország cégei pedig aktívan részt vesznek a paksi beruházásban.

Előkészítés alatt van a két kormány között egy újabb megállapodás a határt keresztező infrastrukturális kapcsolatok fejlesztéséről, új hidakat, új utakat és új vasúti összeköttetéseket fogunk készíteni a következő időszakban

– érintette a két kormány közti együttműködés egy újabb fontos területét a külügyminiszter.

Az ilyen fejlesztések rendkívüli módon megkönnyítik a határ két oldalán élő közösségek életét – tette hozzá.

A magyar kormánynak szívügye a nemzetpolitika, a határon túl élő nemzeti közösségek támogatása, a készülő szlovák nyelvtörvény kapcsán pedig folyamatos a párbeszéd a szlovák vezetéssel – hangsúlyozta Szijjártó Péter.

A szlovák kormány legfelső szintjén is egyértelműen elmondták, hogy nem céljuk a kisebbségi nyelvhasználat korlátozása, és a jelenlegi szlovák kormány szavában eddig soha nem kellett csalódnunk – mondta a külügyminiszter.

Értjük, hogy Európában sokan szurkolnak ezen együttműködés ellen. Értjük azt, hogy Európában és Brüsszelben sokak érdekével ellentétes az, hogy Magyarország és Szlovákia kormánya egy tiszteleten és bizalmon alapuló kiváló együttműködést tart fent. De szeretnénk üzenni mindenkinek, aki ezt az együttműködést meg akarja bontani, hogy nem fog sikerülni

– zárta szavait Szijjártó Péter.

Juraj Blanar szlovák külügyminiszter hangsúlyozta a V4-es országok együttműködésének fontosságát. Az ellenséges hangok ellenére a V4-es együttműködés él – hangsúlyozta.

Csatlakozott Szijjártó Péter szavaihoz az atomenergia területén folyó együttműködés méltatásában. Ugyanakkor a két országnak más közös érdekei is vannak – mondta, külön kiemelve a kínai beruházások, az autógyártás és az akkumulátorgyártás kérdését.

A szlovák külügyminiszter köszönetet mondott Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy részt vett a komáromi csúcstalálkozón, ahol Robert Ficóval és Alekszandar Vucsics szerb elnökkel együtt ismét leszögezték, hogy az Európai Bizottság által szorgalmazott kvótarendszer és migrációs paktum nem működik.

Szerbia kapcsán kiemelte a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozásának kérdését, amelyet Szlovákia és Magyarország is támogat. Kiemelte az EU által alkalmazott kettős mércét, hiszen a nyugat-balkáni országok húsz év alatt sem jutottak el a csatlakozásig, míg Ukrajna, amely „nincs jó helyzetben”, megkezdhette a csatlakozási tárgyalást.

A szlovák védelmi miniszter már aláírta a magyar féllel annak a megállapodásnak a meghosszabbítását, amely biztosítja a magyar légierő részvételét a szlovák légtér védelmében – mondta el Blanar, hozzátéve, hogy Szlovákia azon van, hogy visszaszerezze a szuverenitását a légtere felett, amint megérkeznek az Egyesült Államoktól megrendelt repülőgépek.

Az energiabiztonsággal kapcsolatban kiemelte, hogy az Orosz Föderáció mindig megbízható partner volt az együttműködésben. Az átállás más, a jelenlegi költségek többszörösébe kerülő forrásokra csak nagyon fokozatos lehet – szögezte le.

Szlovákiában a nemzeti kisebbségekről való gondoskodás példaértékű – hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve, hogy az államnyelv használatának megerősítése nem mehet a kisebbségi nyelvhasználat rovására. Megerősítette, hogy a két kormány között folyamatos az egyeztetés a kérdésben.

A szlovák diplomácia vezetője hangsúlyozta a béketárgyalások mielőbbi megkezdését Ukrajna és Oroszország között, hiszen amíg dúl a háború, Európa folyamatosan veszít a versenyképességéből, ráadásul a háború veszélyezteti a kontinens stabilitását, és egyre nő az eszkaláció veszélye.

Juraj Blanar végezetül megemlítette, hogy jövőre lesz harmincéves a két ország közti együttműködésről szóló kormányközi megállapodás, és Szlovákia ad majd otthont a tizenhatodik magyar–szlovák vegyesbizottsági ülésnek.

Lapunk kérdésére Szijjártó Péter elmondta, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök januári beiktatása után „nagyon gyorsan vissza fog költözni a béke Közép-Európába”, ismerve Trump tapasztalatát, elkötelezettségét és dinamizmusát.

A Várhelyi Olivér uniós biztosi pozíciójáról szóló döntés halogatásával kapcsolatban leszögezte, hogy egy „szánalmas politikai színjátékot” látunk. Nyilvánvaló, hogy a magyar biztosjelölt alkalmas a pozícióra, amelyet Ursula von der Leyen bizottsági elnök neki szánt, és Várhelyi Olivér kiválóan szerepelt a meghallgatáson – hangsúlyozta.

Kizárólag pusztán kicsinyes és színvonaltalan politikai okai vannak annak, hogy az Európai Parlament szórakozik a magyar biztosjelölttel

– fogalmazott a külügyminiszter.

Juraj Blanar méltatta az EU vezetőinek múlt heti budapesti informális csúcsán elért eredményeket, a magyar elnökség álláspontja ugyanis egybevág a szlovák állásponttal. Emlékeztetett, hogy a lisszaboni célkitűzések szerint Európának a legversenyképesebb régióvá kellett volna válnia, de ennek épp az ellenkezője valósult meg, mert az Európai Bizottság döntései sokszor szembementek Európa érdekeivel.

A magyar elnökség annak ellenére érte el a Budapesti Nyilatkozat elfogadását, hogy sokan akadályozni próbálták – mutatott rá.

Szlovákia egy kicsi, esetleg közepes ország, de szuverén ország, az EU és a NATO tagja, és ennek mentén igyekszik minden országgal jó kapcsolatokat kialakítani, legyen szó az Egyesült Államokról, Kínáról, Indiáról, vagy épp Brazíliáról, ahová hamarosan ellátogat. Elmondta egyúttal, hogy az ország célja, hogy bekerüljön az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai közé, és ebben többek között az Egyesült Államok támogatására is számít – mondta Juraj Blanar.

Borítókép: Szijjártó Péter magyar és Juraj Blanar szlovák külügyminiszter a sajtótájékoztatón (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.