Az 18 éves Axel Muganwa Rudakubanát, akit a gyilkosságokért felelősnek tartanak – a már meglévő három gyilkossági vád, több gyilkossági kísérlet és egy késelés vádja mellett – , terrorizmussal vádolták meg. A nyomozás során kiderült, hogy egy ricin nevű halálos méreg volt a birtokában, valamint az al-Kaida terrorszervezet kiképzési kézikönyvét tanulmányozta. Bár korábban a rendőrség nem minősítette terrorcselekménynek az eseményeket, a felmerült információk mégis heves vitát robbantottak ki a kormány titkolózásával és az igazságszolgáltatás kettős mércéjével kapcsolatban.
A merseyside-i rendőrség azzal indokolta a korábbi információhiányt, hogy a nyilvános nyilatkozatok befolyásolhatják a bírósági eljárást. Toby Young, a Free Speech Union brit igazgatója azonban úgy véli, hogy kettős mércét alkalmaz a hatóság:
Ha a támadó jobboldali szélsőséges lett volna, a kormány valószínűleg sokkal nyíltabban kommunikált volna
A tragédia széles körű zavargásokat váltott ki az országban. Sokakat letartóztattak és elítéltek gyűlöletkeltő online bejegyzéseik miatt. Lucy Connollyt, egy helyi konzervatív politikus feleségét például 31 hónap börtönre ítélték migránsellenes bejegyzéseiért, míg Wayne O’Rourke három évet kapott, amiért a southporti támadás elkövetőjeként egy muszlim személyt nevezett meg.
A rendőrség hallgatása mellett a baloldali miniszterelnök, Keir Starmer azonnal jobboldali szélsőségeseknek bélyegezte a zavargók egy részét, még a bírósági eljárás előtt. Ez a kettős mérce vált az események sarokkövévé.
Nigel Farage, a jobboldali Reform UK párt vezetője is bírálatok kereszttüzébe került, miután megkérdőjelezte a hatóság munkáját.
Azonban a legfrissebb rendőrségi nyilatkozat és a terrorizmus vádjának felmerülése részben igazolja Farage kritikáját. Ő maga is kijelentette
Talán mégis igazam volt.
A Daily Telegraph-ban leírta, hogy a parlamentben megakadályozták, hogy kérdéseket tegyen fel a southporti támadással kapcsolatban, attól tartva, hogy ez befolyásolhatja a tárgyalást. A belügyminiszterhez írt levelében azt kérdezte, hogy a gyanúsítottat ismerte-e a terrorizmus elleni szolgálat.
Farage úgy véli, hogy fontos információk maradnak titokban a nyilvánosság előtt.
Borítókép: Rendőrök egy tüntetés helyszínén (Fotó: AFP)