A közép-európai térségben több regionális szervezet is működik, többek között a Visegrádi Négyek, a Három Tenger Kezdeményezés vagy a Bukaresti Kilencek, de ezek az egyes országok eltérő külpolitikai irányvonala miatt megakadtak, vagy – mint például a magyar–lengyel viszonylatban nagyon fontos varsói Felczak Intézet, a magyar Felczak Alapítvány ikertestvére – a megszüntetés határára kerültek. A fő kérdés az, hogy hogyan lehetne a közép-európai népek együttműködésébe új életet lehelni?
Az előadók között olyan kiemelkedő magyar polonisták és lengyel hungarológusok szerepeltek, mint magyar részről Kovács István volt diplomata, történész, költő, Kiss Gy. Csaba irodalom- és kultúrtörténész, emeritus professzor, Pálfalvi Lajos irodalomtörténész, műfordító, egyetemi professzor, Somorjai Ádám bencés szerzetes, egyháztörténész, a Szentszéki Államtitkárság több évtizedes munkatársa, Mészáros Andor Ákos irodalomtörténész professzor, Lakner Zoltán politológus szociológus, az Aquinói Szent Tamás Közéleti Akadémia igazgatója és Szesztay Ádám diplomata, illetve lengyel részről Grzegorz Górny, Magyarországgal rendszeresen foglalkozó neves publicista, több magyarul is megjelent könyv szerzője, Körmendy Adrienne, Lengyelországban élő történész, volt diplomata, Dariusz Jaworski publicista, a lengyel Instytut Ksiazki (Könyvintézet) volt igazgatója és a Magyarországon élő műfordító, irodalomtörténész Teresa Worowska. Jelen volt és előadást tartott Érszegi Márk Aurél, a Külgazdasági és Külügyminisztérium vallásdiplomáciai főtanácsadója, volt vatikáni diplomata. A konferencia moderátora magyar részről Molnár Imre történész, volt diplomata, lengyel részről Eryk Malepszak, a Lengyelország Nagy Projekt Alapítvány igazgatója volt.
Népeinket összeköti az együttélés történelmi tapasztalata, de még nem készítettük el annak szellemi leltárát, és nem írtuk össze hozadékát
– állapította meg Somorjai Ádám. A XIX. század nemzettörténelmét tanítjuk, és nem értjük a szomszédos államnemzet dolgait. Nem tudjuk például, hogy Szlovákiában július 5-e, Cirill és Metód ünnepe (Metód halálának napja) olyan fontos nemzeti ünnep, mint nálunk augusztus 20-a, Szent István király ünnepe, vagy Lengyelországban november 11-e, a függetlenség napja. Miután megteremtettük nemzetállamainkat, felismertük, hogy gyengék vagyunk, védelemért hanyatt-homlok bemenekültünk az Európai Unióba, de az, amibe belemenekültünk, szemünk előtt változik meg, már nem az, amibe beléptünk.
A túlélés feltételeként tudomásul kell vennünk, hogy dolgozni kell a szétvágott szövet összevarrásán. A szabadság új neve: régiónk összezárása. Népnyelveink felszínre bukkanásával, majd népnyelvi államaink nemzetállamként való megjelenésével születtek meg ellentéteink. Fontos annak felismerése, hogy minden nemzet egyedi, minden nemzet fontos, minden nemzetnek szüksége van eredetmítoszra, de úgy, hogy tudatosítani kell egymást kiegészítő feladatát, és meg kell ismerni a szomszédok etnogenezisét és nemzethaláltól való félelmeit, ami közös népeinkben.
Közös érdek a partnerség
Közép-Európa népeinek alapvető érdeke az együttműködés, és a diplomácia feladata ennek megvalósítása – állapította meg Körmendy Adrienne. A lengyel–magyar barátság hagyománya a szélesebb társadalmon belül elhalványult, a felsőbb értelmiség szintjéről vissza kell vinni a társadalomba – figyelmeztetett Lakner Zoltán, aki ismertette az idei Bálványosi Nyári Szabadegyetemen és Diáktáborban bejelentett kezdeményezést a Közép-európai Együttműködés – Keresztény Közéleti Platform létrehozására, amely előkészületi stádiumban van. Szesztay Ádám párhuzamot vont a Kádár-korszak lengyelellenes propagandája és a közép-európai összefogás ellen irányuló jelenlegi „hibrid hadviselés” között, Grzegorz Górny pedig az anyai részről lengyel származású Esterházy János felvidéki magyar politikust emelte ki, mint fontos összekötő kapcsot a két nép között.
Kiss Gy. Csaba a régóta szorgalmazott közös közép-európai olvasókönyv létrehozásának szükségességére hívta fel a figyelmet, és több hozzászóló is hangsúlyozta, hogy mennyire fontos lenne egymás nyelvének elsajátítása, és ezen keresztül egymás lelkének megismerése.
Érszegi Márk Aurél vallásdiplomáciai főtanácsadó (ilyen funkció Lengyelországban nem létezik) a térségünk népeit összekötő kapcsok között említette Szent Cirillt és Metódot és Szent Adalbertet, aki a visegrádi négyek egyfajta közös védőszentje lehetne, mert mindegyik országban egyforma tiszteletnek örvend. Szent Cirill és Metód, a szlávok apostolai az egykori Pannóniában is tevékenykedtek, ahol még a magyar honfoglalás előtt, az egykori Mosaburg, Blatnohrád helyén, a jelenlegi Zalaváron – amint erre Somorjai Ádám emlékeztetett – régészek nemrég megtalálták az első ősszláv glagolita nyelvi töredékeket.
Érszegi Márk Aurél párhuzamot vont a lengyel Jerzy Popieluszko és a magyar Brenner János vértanú katolikus papok, a kommunista rendszer áldozatai között is, akik véleménye szerint a közös közép-európai örökség, hagyomány részei lehetnének.
Borítókép: A Visegrádi Együttműködés országainak zászlaja (Fotó: AFP)