Légiriadó volt a NATO-országban, F–16-osok szálltak fel az ukrán határnál

Ismét légiriadó volt Románia délkeleti részén, az ukrán határ közelében fekvő Tulcea megyében, miután drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrajnai légtér felé tartottak a román légtérhez közel.

 A román légierő vadászgépe 2024. szeptember 24-én (Fotó: AFP)
A román légierő vadászgépe 2024. szeptember 24-én (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bukaresti védelmi minisztérium tájékoztatása szerint az orosz fegyveres erők újabb dróntámadás-sorozatot hajtottak végre polgári és infrastrukturális célpontok ellen Ukrajnában, a romániai folyami határ közelében. 

Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint miután a Fekete-tenger felett az ukrán légtér felé tartó dróncsoportokat észleltek, közel a román légtérhez, riasztották a légtérvédelmi járőrszolgálatot, amelynek két F–16-os harci gépe szállt fel a Borcea légitámaszpontról. 

Bár Románia radarrendszere nem észlelte az ukrán célpontok elleni támadásban részt vevő légi járművek belépését a román légtérbe, az eljárásoknak megfelelően hétfő reggel a katonák átfésülték az orosz erők által támadott célpontok közelében lévő romániai területeket.

A bukaresti parlament napirendjén van a nemzeti légtér használatának ellenőrzéséről szóló törvénytervezet, amely lehetővé teszi az országba illegálisan behatoló drónok lelövését. A tervezet előírja, hogy a nemzeti légtérbe belépő légi járművet légvédelmi eszközökkel lehet megsemmisíteni, beleértve a nemzeti és/vagy szövetséges partnerek eszközeit is. 

Kozma Klementina biztonságpolitikai szakértő korábban a Maszol erdélyi portálnak arról beszélt, hogy a Románia légterébe érkező idegen, engedély nélküli repülő tárgyak lelövését lehetővé tevő esetleges parlamenti döntés nem jelent elköteleződést vagy a háborúba történő bekapcsolódást, mivel az ország saját területének védelméről dönt. 

A háborús eszkaláció veszélye ugyan reális fenyegetésként merül fel Románia részéről, az aktív részvételhez azonban olyan közvetlen és szándékos támadásra lenne szükség Románia területe vagy egységei ellen, amelyet nagy valószínűséggel nem fog Moszkva megkockáztatni

 – hangsúlyozta a szakértő. 

Borítókép: A román légierő vadászgépe 2024. szeptember 24-én (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.