A biztosjelöltek meghallgatásának menetéről lapunk korábban már beszámolt. Valdis Dombrovskis a meghallgatása elején megfogadta, hogy nem fog engedni az EU szociális és környezeti normáiból a bürokrácia csökkentése során.
Egyszerűbb szabályokra van szükség, amelyeket könnyebb végrehajtani. De szeretném hangsúlyozni: az egyszerűsítés nem jelent deregulácíót
– mondta, ezzel a zöldek és a baloldali pártok figyelmét is felkeltve. Majd kifejtette, hogy feladata egy új versenyképességi koordinációs eszköz kidolgozása lesz, amely biztosítja, hogy a nemzeti befektetések folyamatosan összhangban álljanak az EU egészét érintő célokkal.
Markus Ferber, az EPP képviselője érdeklődött Dombrovskis elkötelezettségéről az új EU-s fiskális szabályok betartatásával kapcsolatban. Dombrovskis azt válaszolta, hogy az új szabályokat hiteles és kiegyensúlyozott módon fogja alkalmazni. Hozzátette, hogy több mozgásteret kell adni az EU tagállamainak a saját fiskális politikáik kialakításában, ami elősegíti a kormányok elköteleződését és a folyamatok betartását.
Az új szabályok nem engedik meg a kisebb eltéréseket sem.
A zöldek képviselője, Kira Peter-Hansen arra kérdezett rá, hogy támogatja-e az EU-tagállamok fosszilis energiahordozókra vonatkozó támogatásainak fokozatos megszüntetését. Válaszában elmondta, hogy az Európai Bizottság már felszólította a tagállamokat, hogy fokozatosan csökkentsék a fosszilis energiahordozókra vonatkozó támogatásaikat világos időkeretek mellett.
Győri Enikő, a Patrióták Európáért képviselője a tagállamok egyenlő bánásmódjáról kérdezte az EU fiskális szabályaival kapcsolatban .
Dombrovskis elmondta, hogy a szabályok tárgyalásakor a megfelelő egyensúly megtalálásán dolgozott, és hogy nagyon elkötelezett amellett, hogy figyelembe vegye az EU-tagállamok különböző helyzetét.
Manon Aubry, a francia baloldal képviselője azt kérdezte, hogy a biztosjelöltnek vannak-e tervei a jövedelemadóval kapcsolatban, hangoztatva, hogy a bizottság nem fordít elég figyelmet a nemzeti költségvetések bevételi oldalára. Dombrovskis elutasította azt az elképzelést, hogy az EU felügyelete nem veszi figyelembe az adózást az országok költségvetési terveiben, hangsúlyozva, hogy sok javaslat érkezik az adóbevételek növelésére, valamint az adóelkerülés és -kikerülés elleni küzdelemre.
A jövedelemadóval kapcsolatban csak annyit mondott, hogy a kérdést a G20 keretein belül tárgyalják, és hogy a bizottság része ennek a vitának.
Borítókép: A lett biztosjelölt, Valdis Dombrovskis beszél a meghallgatásán az Európai Parlamentben (Fotó: AFP)