Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter Brüsszelben, az Európai Parlament Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottságának (ITRE) ülésén mutatta be a magyar EU-elnökség kutatási és innovációs prioritásait.
Ha az Európai Unióban versenyképes fordulatot szeretnénk elérni, akkor nemcsak az innovációra és a kutatásra kell összpontosítanunk, hanem az oktatásra, a felsőoktatásra, a demográfiára és az identitásunkra, ami a kultúra
– fogalmazott Hankó Balázs.
Az Európai Unió innovációs és kutatási pozíciójának megerősítése létfontosságú, különösen a globális versenyhelyzetben, ahol az ázsiai országok jelentős növekedést értek el. Hankó Balázs rámutatott, hogy „az ötven legnagyobb technológiai cégből mindössze négy van Európában, és a Unicorn startupok csupán 8 százaléka származik az unióból”. Hozzátette: az EU kutatás–fejlesztési kiadásai stagnálnak, a GDP mindössze 2,3 százalékát fordítják erre a területre, míg például az Egyesült Államok és Kína jelentősen magasabb arányt képvisel.
A miniszter kiemelte: Magyarország háromszorosára növelte kutatási és innovációs forrásait az elmúlt évtizedben, és ez mintaként szolgálhat más tagállamok számára is.
Az EU kutatási területének töredezettsége és a tagállamok közötti finanszírozási egyenlőtlenségek csökkentése szintén alapvető célkitűzés. Hankó hangsúlyozta:
Nem lehet a tagállamok mintegy felének a teljesítményére építeni; az összes potenciált ki kell aknáznunk.
A magyar elnökség programja az innovációs szakadék áthidalását, az európai kutatási térség egységesítését, valamint a kutatási és fejlesztési tevékenységek finanszírozásának növelését célozza meg. Hankó Balázs szerint az európai kutatási térség megerősítése nemcsak az EU versenyképességének kulcsa, hanem az Unió globális vezető szerepének visszaszerzését is szolgálja.
A célunk nem lehet kevesebb, mint az, hogy ismét naggyá tegyük Európát a kutatás és az innováció területén
– zárta gondolatait.
Borítókép: Hankó Balázs (Forrás: Facebook)