Folytatódnak a kivizsgálások az egyiptomi származású 19 éves Ramy Elgaml ügyében, aki egy rendőrségi autós üldözés során veszítette életét Milánóban a hétvégén. A nyomozások két személyre, az autót vezető rendőrre és a motor sofőrjére, a 22 éves tunéziai fiatalemberre koncentrálódnak. A hatóságok első körben átvizsgálják a térfigyelő kamerák felvételeit, melyek bizonyítékul szolgálhatnak arról, hogy ki vonható felelősségre az egyiptomi fiú haláláért.
Ez volt ugyanis a Corvetto városnegyedben a hét elején kirobbant migránslázadás elindítója.
A közúti ellenőrzés elől menekülő egyiptomi és tunéziai személyek kilométereken keresztül a forgalommal szemben száguldoztak egy motoron, majd egy falnak csapódtak. Később kiderült: a motort a sofőrje jogosítvány nélkül vezette. Az utasoknál kést és ezer euró készpénzt is találtak. Egy nappal a halálos kimenetelű baleset után az észak-afrikai másod- és harmadgenerációs bevándorlók felforgatták Milánó Corvetto negyedét. Kukákat gyújtottak fel, hulladékból tíz helyszínen raktak tüzet, eltorlaszolták egy autóbusz útját, és az ablakait vasrúddal bezúzták.
Később kiderült: a dühöngő fiatalok elenyésző része él a városrészben, a többiek más kerületekből csatlakoztak a felkeléshez.
A Milánóban történt utcai erőszak és pusztítás felszínre hozta a baloldali politika és média ellentmondásait – írják a sajtóelemzések a migránslázadás kapcsán.
Giuseppe Sala polgármester többnapos hallgatás után szólalt meg a kérdésben. Elismerte bizonyos városrészek lezüllését, de továbbra is kitart amellett, hogy Milánónak befogadó városnak kell maradnia. Tagadta, hogy közbiztonsági vészhelyzet alakult volna ki a városban. Ezt követően azt állította, hogy a sajtó túloz a beszámolókban, a jobboldali politikusok pedig szítják a hangulatot.
Míg a jobboldali kormánypártok politikusai elítélték az utcai erőszakot és a pusztításokat, addig a baloldali Demokrata Párt politikusai bejelentették, legközelebb ők is a tüntetőkkel tartanak.
Egy fiatal bevándorlókból álló csoport bejelentette, hogy folytatni kívánják a demonstrációt, igazságot követelnek Ramy Elgaml társuknak. Engedélyt kértek Milánó rendőrkapitányságától békés tüntetés megtartására. Carmela Rozza, a régió baloldali tanácsosa jelezte részvételi szándékát. Úgy nyilatkozott, az első sorban vonul fel, ha a demonstrálók tiszteletben tartják a közrendre vonatkozó szabályokat. Néhány napilap megállapítja, hogy a baloldali politikus bevándorlók melletti kiállása arra enged következtetni, hogy azt feltételezi: a rendőr szándékosan ment neki a száguldozó motorosnak. Elfelejti azt az apró részletet, hogy ha a jármű eleget tett volna a közúti ellenőrzésnek vagy ha az utasok viseltek volna védősisakot, akkor Ramy még mindig életben lenne.
Pierfrancesco Majorino ugyancsak baloldali tanácsos felhívta a figyelmet, hogy a teljes társadalmi befogadást és helyreállítást szolgáló, a múlthoz képest innovatív kezdeményezéseket kell bevezetni, illetve több ponton városrehabilitációs beavatkozások is szükségesek.
A milánói periférián elharapózó erőszak aggasztja a kormánypártokat. Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter rendkívüli találkozót hívott össze csütörtökre Milánóban a vészhelyzet kezelésére.
A tárcavezető a rendőrfőkapitánnyal és a terrorizmusellenes csoport vezetőjével folytatott egyeztetést követően nyilatkozott a sajtónak. Elmondta: a Milánóban kialakult helyzet nem irányíthatatlan, de egyetlen intő jelet sem szabad alulértékelni. Bizonyos jelenségeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. Például azt, hogy Milánónak van néhány sajátossága: kétszer annyi bevándorló él az észak-olaszországi városban, mint átlagosan a többi olasz településen, a bűncselekmények 65 százalékát pedig migránsok követik el. Piantedosi hozzáfűzte: ez nem azért van, mert a külföldiek hajlamosabbak a bűnözésre, hanem azért, mert a társadalom peremére szorult csoportokról van szó, ahol sűrűbben fordulnak elő bűncselekmények.
Borítókép: Giuseppe Sala polgármester (Fotó: AFP)